1 x s TANR + 1 x bez = 2 x dobře !

04.07.2008

.

Telefonická asistovaná resuscitace pomohla

KAMENICE: Ve čtvrtek po půl sedmé večer přijalo zdravotnické operační středisko ve středních Čechách výzvu k výjezdu. Volající nahlásil, že na zemi leží sedmapadesátiletý muž, nehýbe se a nedýchá.

04.07.2008 Aktualizováno 04.07.2008 10:28:50

Okamžitě do Kamenice vyjela posádka s lékařem. Operátor tedy začal poskytovat Telefonicky asistovanou neodkladnou resuscitaci (TANR). „Podle jeho slov muž, jehož instruoval, se přesně držel jeho pokynů a až do příjezdu prováděl velmi dobře nepřímou srdeční masáž a umělé dýchání v poměru 30:2,“ řekla mluvčí záchranářů Nina Šeblová.

Záchranáři na místo dorazili v 18.41, tedy po pěti minutách od přijetí výzvy. Pokračovali v život zachraňujících úkonech a po jednom výboji defibrilátoru se činnost srdce obnovila.

Po celkovém zajištění pacienta jsme jej převezli do IKEMU na koronární jednotku. „V tomto případě tedy včasná a dobře prováděná první pomoc výrazně zvýšila šanci na přežití pacienta,“ doplnila Šeblová.

Zdroj : katastrofy.com

Laická resuscitace zachránila dítěti život

PŘÍBRAM: Úspěšnou resuscitací zachránila život malého chlapce žena v neděli odpoledne v Rožmitále na koupališti. Skoro čtyřletý chlapec se na koupališti začal topit.

30.06.2008 Aktualizováno 29.06.2008 23:59:53

Před příjezdem záchranářů chlapec nejevil známky života. Duchapřítomná žena začala ihned chlapce oživovat. Do příjezdu záchranné služby se jí podařilo přivést dítě k vědomí a obnovit jeho základní životní funkce.

„Zdravotníci převzali chlapce do péče, poskytli mu další potřebnou péči a převezli jej na dětskou jednotku intenzivní péče do nemocnice v Příbrami. Podle lékaře byl chlapec stabilizovaný. Pomoc, kterou žena chlapci poskytla, byla perfektní, řekla mluvčí záchranářů Nina Šeblová.

Zdroj : katastrofy.com