Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

3 x info ze ZZS Pardubického kraje. Skuteč, Hlinsko, Polička a Litomyšl

15.07.2014

3 x info ze ZZS Pardubického kraje. Skuteč, Hlinsko, Polička a Litomyšl

Skutečtí záchranáři začnou sloužit od září nepřetržitě

 

Zdravotnická posádka ve Skutči na Chrudimsku začne v září sloužit nepřetržitě. Dosud záchranáři pracovali pouze přes den, v noci k pacientům jezdily sanitky z Chrudimi a Hlinska.

 

Na 24hodinový provoz kraj přidá letos 840.000 korun, sdělil ČTK mluvčí kraje Jakub Rychtecký.

„Otevřením stanoviště Zdravotnické záchranné služby ve Skutči v loňském roce se podařilo zkrátit dojezdové doby za pacienty. Rozšíření dvanáctihodinového provozu na nepřetržitý je tedy logickým vyústěním a dalším zkvalitněním dostupnosti zdravotnických služeb,“ uvedl hejtman Martin Netolický (ČSSD).

V Pardubickém kraji je 16 výjezdových základen. O zřízení stanice ve Skutči usilovala města i krajská záchranná služby několik let. Opravit objekt a zprovoznit ho se podařilo vloni. Kraj zaplatil 3,25 milionu, 500.000 korun přispěly okolní obce.

„Zrušili nám před lety lékařskou pohotovost a region byl poddimenzovaný. V Chrudimi byly tři výjezdovky a v dalekém Hlinsku jedna. Když hlinecká záchranka odjela do Chrudimi, celá Vysočina byla nekrytá. Jsem strašně rád, že se to podařilo,“ řekl starosta Skutče Pavel Novotný (KDU-ČSL).

Starosta Novotný na stálé přítomnosti lékaře netrvá, je vděčný, že ve Skutči slouží školení záchranáři, kteří jsou kvalifikovaní k tomu, aby zachránili lidský život, dodal.

ČTK

 

Pardubická záchranná služba postaví nová výjezdová stanoviště z evropských dotací

 

Záchranáři v Pardubickém kraji si polepší. Pardubický kraj jim v Hlinsku a Poličce opraví, respektive postaví nová výjezdová stanoviště. Posádky sídlí v budovách, odkud je daleko do skladů s léky a zdravotnickým materiálem. Do garáží se jim nevejdou velké sanitky. Pardubický kraj teď získal zhruba 25 miliónů z evropských dotací, aby podmínky pro záchranáře vylepšil.

 

„Do dvou minut od přijetí výzvy se musí vyjíždět. Tady ta cesta je desítky metrů dlouhá, je to kličkovaná chodbami, kde jsou civilistů a může tady kdykoli být nějaká překážka,“ ukazuje krkolomnou cestu posádky v Hlinsku ředitel krajských záchranářů Pavel Svoboda. 

Podobná situace je i v Poličce. Teď se situace změní. Pardubický kraj získal zhruba 25 milionů korun z evropských dotací, které rozdělí mezi Poličku, Hlinsko i Pardubice. 

V Poličce vyroste úplně nová budova za zhruba 10 milionů korun na pozemku u hřbitova. Její výstavba se ale opozdí kvůli opakování veřejné soutěže na dodavatele stavby. Potvrzuje to vedoucí odboru zdravotnictví krajského úřadu Miroslav Gregor: 

„I když je to krásná stavba na zelené louce, tak se přihlásily jen dvě firmy. Jedna byla vyloučena, a protože zůstala jen jedna, tak to výběrové řízení muselo být zrušeno a bude se opakovat.“ 

Dalších 10 milionů půjde do Hlinska, kde už začala rekonstrukce budovy bývalé veterinární správy. Za několik měsíců tu dělníci vybudují nové garáže a zázemí pro záchranáře. Za zbývajících 5 milionů upraví garáže hlavní základny v Pardubicích. 

„Dobrá zpráva je to pro Hlinsko a Pardubice, tam už se začalo stavět a stavba je předána dodavateli stavby. Dá se očekávat, že v letošním roce bude dokončena,“ dodává Gregor. 

Záchranářům v Hlinsku a Poličce se tak brzy zásadně zlepší podmínky pro práci. 

Autor: Iveta Záleská  (ZAL)

 

Záchranka bude mít opět lékaře

 

Proti zrušení rychlé lékařské pomoci, respektive posádky s lékařem, se Litomyšli vznesla vlna nevole. Dnes je ale všechno jinak.

 

„Vedení Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje si dovoluje oznámit, že s platností od prvního července je plně obnovený provoz lékařské posádky ( RLP) na v Litomyšli,“ informoval Pavel Svoboda, ředitel Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje.

Někteří lidé se domnívali, že záchranka bez lékaře ohrožuje jejich zdraví. To, že od ledna v posádce chyběl, ale nemělo podle ředitele žádné následky. „Plně vyškolená záchranářská posádka (RZP) byla od ledna na výjezdové základně v Litomyšli k dipozici ve všední dny od sedmi hodin do půl čtvrté odpoledne bez nejmenšího negativního dopadu na zákonem zajištěné poskytování přednemocniční péče pacientům,“ uvedl ředitel záchranářů.

Pavel Svoboda oceňuje, jak záchranáři všechno zvládli . „Děkuji nejen současnému personálu, který bezchybně plnil zdravotnické výkony podle své odbornosti a vzorně spolupracoval s lékařskými posádkami vysílanými podle závažnosti případů z okolních základen, ale hlavně lékařům Litomyšlské nemocnice, bez jejichž pomoci, a to při naprostém nezájmu o zajištění služeb ze strany privátních praktických lékařů a specialistů, kteří byli navíc největšími kritiky dosavadního provozu, by toto řešení nebylo možné,“ uvedl Pavel Svoboda.

Podle šéfa záchranářů patří poděkování také odboru zdravotnictví krajského úřadu, vedení Litomyšlské nemocnice a starostovi Litomyšle, kteří přispěli k lokálnímu a snad i trvalému vyřešení nedostatku lékařů v posádkách záchranných služeb v celé České republice.

 

Zdroj: zdn.cz

Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.