4. schůze podvýboru pro ZZS mimo jiné řešila i možnost dřívějšího odchodu do důchodu u zdravotníků ze záchranek

24.09.2018

Na 4. schůzi podvýboru pro zdravotnické záchranné služby jsme se zabývali mimo jiné odchodem zdravotnických pracovníků záchranek do důchodu. K tématu jsme pozvali ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR docenta Ladislava Duška, předsedkyni Odborového svazu ve zdravotnictví a sociální péči ČR Dagmar Žitníkovou a pozvání přijali také někteří ředitelé záchranek.

O co jde? Snažíme se najít cestu, jak pomoci pracovníkům záchranných zdravotnických služeb – tedy jak řidičům, tak záchranářům, sestrám i lékařům – kteří jsou neustále pod tlakem, stresem... Práce záchranářů je fyzicky i psychicky velmi náročná. Běžné jsou i výjezdy k opilcům, k požárům apod., kde hrozí různá nebezpečí.

Záchranné služby se potýkají s problémem stárnutí pracovníků, neatraktivitou oboru, vysokou náročností práce či třeba absencí benefitů běžných u jiných takto náročných povolání (např. nárok na lázeňskou nebo rehabilitační péči k upevnění tělesného a duševního zdraví). Obor tolik neláká nové mladé lidi. Průměrný věk je alarmující: Na záchranné službě běžně pracují lékaři nad 70 let. V Plzeňském kraji je dokonce 80-ti letý lékař! Stárnou také řidiči. A to oni nesou riziko případné nehody, když spěcháme za těmi, kdo nás potřebují.

Většina lidí na záchrance pracovat chce, dokud může a stačí na to fyzicky a psychicky. Nechtějí tak odcházet do důchodu dříve ani ti, co práci třeba fyzicky už nezvládají. A právě tito by měli mít možnost dřívějšího odchodu do důchodu bez krácení jeho výše.

Řešili se i výsluhy. Pracovníci záchranky pochopitelně usilují o stejné podmínky, jako mají v dalších složkách integrovaného záchranného systému. Jde například o jednorázové odchodné při odchodu pro úraz, výslužné po uplynutí určité odpracované doby, hrazené rekvalifikační kurzy při vynucené změně zaměstnání, při předčasném odchodu do důchodu nárok na vyrovnávací příplatek k nižšímu důchodu až do dosažení důchodového věku a podobně.

Zdroj + foto: Facebook MUDr. Milan Brázdil

Pro ty, kteří v minulosti nezachytili snahu zdravotníků ze záchranek dosáhnout na stejné či obdobné benefity, jaké mají příslušníci dalších dvou základních složek IZS (PČR a HZS) nabízím k přečtení aktualitu: Vydávat téměř zbytečné torzo za původní návrh na výsluhy je výsměch! Jednání o zařazení výsluhového příspěvku, odchodného, lázeňské péče apod., do tehdy prvního chystaného zákona o ZZS začala už v roce 2007. V roce 2008 dokonce byly tyto benefity zařazeny do návrhu zákona. Nakonec byl zákon ze sněmovny těsně před hlasováním stažen a z benefitů nezbylo nic. Další sněmovna po volbách schválila zákon o ZZS v nezměněné podobě. Jediné, co z něj bylo odstraněno, byla celá část osmá, které tyto nároky řešila. Poté v roce 2012 bylo do téhož už platného zákona o ZZS přidán bendit v podobě odchodného.

• Jan Žoha Reagovat 24.09.2018
    To jsou všeobecně známá fakta. Ale co se tedy vyschůzovalo? Mattoni, presíčko?
    • Tomáš Ježek Reagovat 25.09.2018
      Jane musíte přijet na sněm!
      • Sigmund Reagovat 26.09.2018
        Pokud je mi známo, sněm je jen pro členy. A tím kolega Jan už dlouho není.
      • Jan Žoha Reagovat 27.09.2018
        Tomáši,
        na sněm nedorazím, bo bych do Brna nedostal vízum, ale možná se potkáme na Yeti rescue, tak poreferujete.
  • Alan Mejstřík Reagovat 05.10.2018
    Proc mam zase pocit, ze nekdo neco resi, ale zakladni pojmy unikaji? Na to,ze je problem napsat zdravotnicky zachranar ci vseobecna sestra uz jsem si zvykl. Ale naopak jsem si znovu potvrdil, ze povolani ridice vozidla zzs by se melo prejmenovat. Ridic (vlastnik ŘP) nerovna se ridic vozidla zzs (nelekarske zdravotnicke povolani,tymovy partner lekare i zdravotnickeho zachranare s nemalymi kompetencemi. Ridic ridici sanitni vozidlo je bud ridic vozidla zzs nebo zdravotnicky zachranar nebo vseobecna sestra se specializaci, ale take i lekar. A neatraktivita oboru? Vzdyt ani nejsou pro vsechny mista, a lekari se na zzs nehrnuli uz za Jandery.