Asi 1001 aktualita na téma nedostatku lékařů na ZZS a nová řešení :-)

10.02.2015

Asi 1001 aktualita na téma nedostatku lékařů na ZZS a nová řešení :-)

Záchrankám chybí lékaři, ministerstvo proto nabízí rychlejší výuku

Praha – Záchranné služby, zvlášť v příhraničí, jsou s nasazenými lékaři na hraně. Ač mají čím dál méně lékařů, počet výjezdů je daleko vyšší. Podle ministerstva zdravotnictví by měli pomoct praktičtí lékaři: pohotovost by drželi sami a sanitky by vyjížděly jen k akutním, nikoli chronickým pacientům. O změnách teď diskutuje ministr Svatopluk Němeček se zástupci Asociace zdravotnické záchranné služby.

Posádkou běžné záchranářské dvanáctihodinové směny jsou tři řidiči, dva záchranáři a jediný doktor. Ten s malým autem vyjíždí podle zadání dispečinku jen k některým případům. "Pokud je to vážnější stav, jede tam posádka s lékařem plus ještě posádka se záchranářem," vysvětlil lékař středočeské záchranky Jiří Štětina. Bez ohledu na počet výjezdů musí jeden doktor stačit, přestože často přejíždí mezi několika posádkami.

Takzvaným systémem "rendez vous" se záchranky snaží řešit nedostatek lékařů, se kterým bojují napříč kraji. "V této chvíli nám chybí takových pětadvacet lékařů," potvrdil ředitel středočeské záchranky Martin Houdek. V Praze chybí lékařů sedm, jinde ale ještě mnohem více. "Nejvíc je to v krajích, které nemají fakultní nemocnice, jsou příhraniční, tam dochází k velikému úbytku," uvedl předseda Asociace zdravotnických záchranných služeb Marek Slabý.

Řešení teď hledají záchranné služby společně s ministerstvem zdravotnictví. Jedním z nich je zapojit soukromé lékaře. Více praktických lékařů v pohotovosti rovná se méně zbytečných výjezdů záchranné služby. Právě na tuto rovnici chce ministerstvo zdravotnictví vsadit. "Jsme naprosto přesvědčeni, že by to významně ulehčilo záchranné službě," řekl náměstek ministra zdravotnictví pro zdravotní péči Josef Vymazal.

Více + videoreportáž na ceskatelevize.cz

• Ctirad Novák Reagovat 10.02.2015
    To je teda věc... problém je, že to stejně nic nevyřeší, protože drtivá většina lékařů nepozná indikovaného pacienta a někteří si myslí, že RZP je převozka, takže to bude vlastně stejné. Pouze se víc výjezdů přesune do ordinací, kam stejně jezdíme k neschopným felčarům.
  • Lukas Vancura Reagovat 10.02.2015
    Nasi klienti jsi zvykli ze kdyz zavolaji 155 prijede taxi zdarma...i pokud bude vice pohotovosti stejne to vyuzivat nebudou protoze je jednodussi nechat se zdarma odvest zachrankou nez palit vlastni benzin nebo platit taxi na pohotovost...narod jsme si bohuzel takto rozmazlili a odnaucit ho to bude velice tezke...
  • Jiří Pokorný Reagovat 10.02.2015
    No problém je hlavně v organizaci péče praktických lékařů. Bohužel jejich obor a atestace byla koncipována naprosto stejně zhovadilě a sebedestruktivně jako UM - tedy pro absolventy odrazující a v podstatě nedosažitelná. Výsledkem je průměrný věk PL nad 60 let a ten je rád, že je rád tak jako budem všichni v 60 a více.... A chtít po něm, aby vykonával návštěvní službu, byl k dispozici 24hod je scifi takže jako krok dobrý, ale výsledek bude mizivý. Nejsou lidi ani tady ani na straně PL. Jinak by totiž bohatě stačilo, kdyby PL aspoň dělali v pracovní době to, co mají (např ohledání svých pacientů u očekávaných úmrtí) a volali ZS jen na stavy pro ni určené a ne místo DRNR, která ovšem nepřijede do 20min. Jestliže ZS přebírá pacienta s lístkem na sanitku bez dozoru v čekárně PL tak je něco špatně a za to by měl být PL penalizován v řádech tisíců... A to jsou i tací co si ještě na takovýto fall vyžádájí RLP.... Netřeba tu povídat. Chtít od nich pomoc záchrankám? Jako vtip dobrý.
  • David Machálek Reagovat 12.02.2015
    Pokud chce pan ministr pomocí praktiků pomoci ZZS, měl by se hlavně domluvit s praktiky, nikoliv asociací poskytovatelů ZZS.
    Pamatuji si ještě klasickou a pro praktiky "povinnou" žurnální službu, stejně tak i transformaci na současnou LSPP. Tedy tam, kde ještě funguje. (Vím pouze o Ostravě)
    A taky si pamatuji názory asociace a URGMEDu na LSPP, není to tak dávno, co se to řešilo, že?
    A dneska by s ministrem chtěli jednat o PL bez PL? Jako "vtip" fakt dobrý... :-)