Budapešťská univerzita obdržela torzo sanitky, jako unikátní simulátor pro výcvik záchranářů

12.10.2017

Univerzita Semmelweis, nacházející se v maďarském hlavním městě, tedy Budapešti, 28. září 2017 slavnostně převzala k užívání nový simulátor pro nácvik činnosti záchranářů. Jedná se o repliku skutečného sanitního vozu Mercedes-Benz Sprinter s ambulantní zástavbou Profile, který je běžně v užívání záchranné služby po celém Maďarsku.

Samotná výroba simulátoru byla skutečně náročným úkolem, kterého se však dodavatel, firma Profile, zhostil na výbornou. Nebylo totiž nikterak snadné dostat oknem sanitku do suterénu budovy. Postupně se do učebny přemístila samotná konstrukce ambulantního prostoru, složená z několika dílů, jinak by nebylo možné jí tam dostat. Dále se dovezlo veškeré vnitřní zařízení, vybavení a nábytek, pochopitelně s potřebným nářadím, aby se mohla stavba simulátoru sanitky vůbec uskutečnit. Stavět sanitku tzv. na koleni nebylo snadné.

Jakmile bylo vše smontováno, muselo se to také vyzkoušet. Jedná se tedy o zcela nový vůz, bez kabiny řidiče tedy, ale např. i s funkční ruční brzdou. Ambulantní prostor, tvořený skříňovou nástavbou vozu Mercedes-Benz Sprinter je 3,5 m dlouhý, 2,6 m vysoký, 2,0 m široký a dvě tuny vážící, je identický se skutečnými sanitkami Profile, jen je ochuzen o klimatizační jednotku, neboť ta by byla v učebně zbytečná.

Při slavnostním předání simulátoru bylo přítomným hostům předvedeno, jak záchranáři zasahují u pacienta, který byl nalezen v parku, jak sedí na lavičce a postihla ho bolest na hrudi a dušnost. Každá tak viděl prakticky reálnou činnost posádky záchranné služby tak, jak by pracovala ve skutečných podmínkách na ulici.

Že bude tento výukový simulátor velkým přínosem pro katedru a rozvoj vzdělávání jako takového, potvrdil i ředitel národní záchranné služby, doktor Csató Gábor. Univerzita Semmelweis je školou, ze které vzejde nejvíce absolventů záchranářského studia v Maďarsku. V podobném duchu hovořil i děkan fakulty UM, doktor Zoltán Nagy Zsolt.

Zdroj + fotogalerie: modrahvezdazivota.cz