Bude výsluha i na záchrankách ?

26.03.2008

.

Asociace bojuje za sociální jistoty zaměstnanců

KARLOVY VARY: Asociace zdravotnických záchranných služeb České republiky na zasedání v Karlových Varech, které se konalo v průběhu Karlovarských dnů PNP ustanovila pracovní skupinu, která má za úkol jednat s Ministerstvem zdravotnictví a Ministerstvem práce a sociálních věcí a dalšími subjekty o sociálních a pracovních podmínkách svých zaměstnanců – jmenovitě, řidičů – záchranářů, nelékařských zdravotnických pracovníků – sester a záchranářů a lékařů zdravotnických záchranných služeb České republiky.

25.03.2008 Aktualizováno 25.03.2008 15:42:30

Tato skupina, složená ze tří zástupců územních zdravotnických záchranných služeb, MUDr. Zdeňkem Schwarzem, MUDr. Jiřím Maškem a MUDr. Ivo Tukinskim, si klade za úkol zajistit srovnatelné sociální podmínky pro zaměstnance záchranných služeb jaké požívají zaměstnanci ostatních základních složek IZS (integrovaného záchranného systému).

Například se jedná o:

1. jednorázové odchodné při odchodu ze řad pracovníků ZZS pro úraz – renta ( podmínka alespoň 15 let práce ve výjezdové skupině )
2. výslužné po uplynutí určité odpracované doby u ZZS ČR ( stejně jako u ostatních složek IZS)
3. Rekvalifikační hrazené kurzy, při vynucené změně zaměstnání z důvodů změny zdravotního stavu, vyrovnávací příplatek pokud bude výrazně snížená mzda.
4. Při předčasném odchodu do důchodu, vyrovnávací příplatek k nižšímu důchodu do dosažení důchodového věku.

Vzhledem k požadované vysoké odbornosti a náročnosti na psychickou a fyzickou zátěž a nutným hlubokým zkušenostem a zažitým pracovním návykům u zaměstnanců pracujících u ZZS ČR se jedná o velmi nízké nároky. Je jistě naprosto normální a logické chtít narovnat pracovní a další podmínky u lidí pracujících v jedné ze základních složek integrovaného záchranného systému, zejména pak u pracovníků, kteří ve skutečnosti a i dle statistik nejčastěji pomáhají zmírnit lidské utrpení a zachraňovat lidské životy. Vždyť co má větší cenu než život lidský?

Mimo jiné má tato pracovní skupina za úkol na základě vedených jednání s ministerstvy zdravotnictví, práce a sociálních, ministerstvem financí a odborovým svazem pracovníků ve zdravotnictví a sociální péči a profesními komorami ( asociace sester České republiky, Komora záchranářů ZZS ČR, Asociace zdravotnických záchranných služeb české republiky) pokusit se o získání podpory pro své oprávněné požadavky, a zakotvení svých požadavků do nově vznikajících zdravotnických zákonů, zejména pak do zákona o Zdravotnické záchranné službě.

Neboť pokud se toto nepodaří, nebude se nadále dařit i stabilizace zaměstnanců, všech kategorií, v přednemocniční neodkladné péči a bude nadále pokračovat odliv zkušených, zapracovaných a v praxi ověřených zaměstnanců do zahraničí či do méně náročných a méně exponovaných zdravotnických oblastí ( do intramurální péče) a bude hrozit omezovaní a snižování kvality poskytovaných služeb v rámci přednemocniční neodkladné péče.

Zdroj: ZZS Karlovy Vary Autor: Lukáš Hutta

Video : Čt 1 – události 27.3.2008

Článek od MUDr. Deyla s úvahou na téma sociálních jistot na ZZS kontra nový Zákon o ZZS, jsme na našich stránkách uveřejnili 4. června 2007.