BULHARSKO – V romských čtvrtích má ZZS zasahovat jen s doprovodem

15.12.2014

BULHARSKO – V romských čtvrtích má ZZS zasahovat jen s doprovodem

Bulharské sanitky nebudú vstupovať do rómskych štvrtí

Bulharský minister zdravotníctva Petar Moskov dnes vyhlásil, že vozidlá rýchlej zdravotníckej pomoci nebudú vstupovať do rómskych štvrtí.

Bulharský minister zdravotníctva Petar Moskov vyhlásil, že vozidlá rýchlej zdravotníckej pomoci nebudú vstupovať do rómskych štvrtí vzhľadom na útoky na zdravotníkov. Vstúpia tam len v prípade, že ich budú sprevádzať lídri rómskej komunity alebo policajná eskorta, informovala agentúra AP.

Moskov v parlamente vyhlásil, že k 174 z 225 nedávnych útokov na zdravotníckych pracovníkov došlo v oblastiach prevažne obývaných Rómami. Ako spresnil, tímy rýchlej zdravotníckej pomoci prídu na takéto miesta len v prípade, že bude zaistená ich bezpečnosť.

Bulharský Helsinský výbor označil slová ministra za "podnecovanie k rasovej nenávisti". V Bulharsku je podľa oficiálnych štatistík 325.000 Rómov, ktorí tvoria päť percent populácie, predpokladá sa však, že ich skutočný počet je dvojnásobne vyšší, píše AP. Polovica rómskej populácie žije pod úrovňou chudoby a zúfalo potrebuje prístup k verejným zdravotným službám.

Zdroj: info.sk