Často nás napadlo. Pacient, příbuzný, kolemjdoucí si mě na výjezdu při práci fotí/natáčí mobilem. Mají na to právo?

29.11.2016

Dotaz: Má pacient právo a pokud ano, za jakých podmínek, pořizovat si telefonem tajně videozáznam, kde si natáčí při práci zdravotnický personál. Pakliže nemá, jaké má například sestra v takové situaci možnosti obrany? Odpovídá advokátní kancelář PwC Legal.

Odpovídá Mgr. Klára Daňková - právník mezinárodní advokátní kanceláře PwC Legal se zaměřením na zdravotnické právo.

Obecně platí, že do soukromí jiného nesmí nikdo zasáhnout, nemá-li k tomu zákonný důvod. Pořízení obrazového nebo zvukového záznamu bez souhlasu dotčené osoby představuje zásah do práva na soukromí, nejde-li o případ, kdy zákon svolení nevyžaduje (např. v případě pořízení záznamu k výkonu nebo ochraně jiných práv nebo právem chráněných zájmů jiných osob).

Zmíněná právní ochrana soukromí, zakotvená v ustanovení paragrafu 84 a násl. občanského zákoníku,se však týká jen projevů osobní povahy, přičemž dle ustálené judikatury nemají osobní povahu projevy související s výkonem povolání nebo podnikání.

V případě projevů zdravotnických pracovníků souvisejících s poskytováním zdravotních služeb se dle našeho názoru o projev osobní povahy nejedná, a lze tedy říci, že pacient si může o poskytnutí zdravotních služeb pořídit obrazový či zvukový záznam i bez souhlasu dotčených zdravotnických pracovníků.

Zdroj: tribune.cz

Aktualizováno 30. 11. 2016 článek z ošetřovatelství.info

Má nemocný právo natáčet si personál při práci na tablet?

• Vojta Reagovat 29.11.2016
    A jak to je, pokud si nas a pacienta(v bezvedomi) nataci ranar, ktery nema s nikym z pritomnych nic spolecneho. ?
    • kuba Reagovat 30.11.2016
      Co ochrana soukromi bezvedomeho pacienta:)
  • Jan Pokorný Reagovat 06.12.2016
    Tak hlavně my bychom měli mít stejnou možnost, abychom pak měli důkaz na obranu nařčení pacienta, který je vulgární a agresivní - aspoň se ukáže, kdo koho vyprovokoval k reakci a neohánět se pak lékařským tajemstvím, etikou apod... Jinak profesionál se nemá za co stydět, tak ať si to pak klidně dotyční pouští místo ordinace v Růžovce,.. Je to sice ujeté, ale to je současná doba v leččems.
  • Reagovat Reagovat 10.12.2016
    aj právnika aj prostitútku si môžme natáčať pri poskytovaní ich služieb?