Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Čekal jsem to! Odbory odvolaly možnost stávky. Stávkuji totiž výhradně a jen proti pravici :-(

14.09.2018

Čekal jsem to! Odbory odvolaly možnost stávky. Stávkuji totiž výhradně a jen proti pravici :-(

 

 

 

Stávka je v současné době nereálná, říká odborářka Žitníková po neúspěšném jednání s ministrem Vojtěchem

 

 

 

Jak už uvádím v titulku, nepřekvapuje mě, že Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče stávkovat za slíbené platy pro zdravotníky proti této populisticko-levicové vládě s účastí ČSSD a podporou komunistů stávkovat nebude. V minulosti přitom pro daleko menší neshody, nedohody a nenaplnění požadavků a slibů, ovšem pravicovými vládami, neváhali odboroví bossové ani na chvíli své členy vyzbrojené píšťalkami, transparenty, trumpetami a vizitkami o stávce navozit do ulic a do stávek velmi ochotně.

A to je mrzuté!!!

Naopak mě ale překvapilo, že vedení zdravotnických odborů od ministra zdravotnictví nepřijalo v duchu přísloví „lepší vrabec v hrsti, než holub na střeše“ ani možnost navýšení tabulek u státních zdravotníků o 7 % a nezdravotnických zaměstnanců o 5 %.  

Cituji z článku:

"Nakonec se přece jenom vrátím k nabídce ministra na růst mezd o sedm procent. Vám to připadalo málo? Nebyla to solidní nabídka?

Těch sedm procent by nebylo pro všechny. Mělo to být určeno jen pro zdravotnické pracovníky a to jenom do 12. platové třídy. Od 13. platové třídy nahoru by tam byla jen dvě procenta na pokrytí inflace, a ta dvě procenta by byla určena třeba pro klinické psychology, logopedy, biochemické inženýry a další odborné pracovníky, takže by 13. platová třída už vlastně nebyla pokryta. A protože se někde v těch třináctkách pohybují i staniční sestry, respektive vrchní sestry a hlavní sestry, nebyla by tam pak jistota pro zaměstnance žádná. Druhý argument od nás byl ten, že jde také o rozdělení u lékařů – v našem odborovém svazu totiž máme i lékaře – a u nich by nárůst ve 14. platové třídě o dvě procenta opět nebyl dostatečný. Největší překážkou pro nás ovšem bylo navýšení, které bylo na úrovni pěti procent pro ostatní technicko – hospodářské pracovníky, tedy pro kuchařky, uklízečky a další, kteří mají platy opravdu hodně nízké. Proto dnes z nemocnic tyto profese také hromadně odcházejí. Je třeba vzít v úvahu, že náš odborový svaz nezastupuje jenom zdravotnický personál, ale zastupuje i zaměstnance všech profesí a proto jsme požadovali, aby bylo navýšení proporcionální pro všechny." Konec citace

 

Připomínám, že v nedávné minulosti odbory kývly na navýšení příplatků a směnnost pouze pro všeobecné sestry ve směnném provozu u lůžka. Dostaly přidáno jako jediné ve zdravotnictví a teď dostanou opět. Tehdy odborům nevadilo, že v tom nejsou lidé ze ZZS, další zdravotníci jako sanitáři apod., kteří také dělají na směny a jsou u těch lůžek u pacientů stejně jako sestry, že to tedy není pro všechny.

 

Odbory měly od 17. 8. 2018 vyhlášenou stávkovou pohotovost. Měly tedy jen dvě možnosti. Dohodnout se třeba i na kompromisu, nebo stávkovou pohotovost přetavit ve stávku! Takhle podle mě ztratily tvář i sodnost!

 

Celý článek: Stávka je v současné době nereálná, říká odborářka Žitniková po neúspěšném jednání s ministrem Vojtěchem ZDE

 

Sigmund

 

 

 

Komentáře k článku
  • Barbora Tomšů Reagovat 14.09.2018
    Vážení, což takhle se opravdu zapojit, angažovat a bojovat spolu s odbory, než šířit tyhle štvavé lži???

    Klasický stávkovat (prostě nepřijít do práce na naplánovanou směnu) samozřejmě zdravotníci ze zákona nesmí, to byste snad měli vědět.

    Nicméně ta tzv "stávková pohotovost" ve směru vypovídání přesčasů a kontrol inspektorátů práce TRVÁ, spolu s požadavky na 10% do tarifů plošně všem!!!!

    A LOK v tom jede taky! Jen vy tu děláte peklo jak malé děti... :/ A reálný smysluplný skutek utek!
    • Iva Reagovat 14.09.2018
      Tak to je přesný. Dement co tohle psal asi nezná legislativu o stávce a které obory jí mají zakázanou. Dement, co ze všech výstupů minulých týdnů nepochopil, že forma protestu (stále stejná) je odmítání přesčasů. Radši budou štvát než udělat sami něco pro změnu.
  • Pavlína Frantíková Reagovat 14.09.2018
    Jste trochu mimo, řekla bych....
  • Tomáš Kudrnovský Reagovat 14.09.2018
    Proč složka hasiči a policie dostala přidano 8%, proč to nedostali jen kluci co jsou v ulicích a pohlaváři po 2%, tohle je fér? Kolik udělá plukovníkovi 8% a kolik udělá běžnýmu čislu 8% na vyplatě. Proč tam to jde plošně, proč to nejde u zdravotníků? Proč nemáme rentu? Nikdo mi přeci nemuže říct že hasič nenajde jiné pracovní uplatnění? To mají všichni bez výjimky hasičskou fakultu?
  • Jan Pokorný Reagovat 23.09.2018
    Tak pan Sigmund má s odbory osobní problém, kdo sleduje jeho příspěvky tím nemůže být překvapen. Pokud někdo považuje ANO za levici, tak to je dost mimo, jeho program je a byl pravicovější než program Topky s ODS dohromady. Ono co taky čekat od oligarchy, který by stát rád řídil jako svou firmu. Že budete mít sociální jistoty? Asi stejné jako ti zahraniční chudáci, co u něj dřou v drůbežárnách ..... ČSSD je tak slabá, že není schopna si mluvit i do svých vlastních ministrů natož pak do něčeho co nemá v kompetenci.... Až bude mít komora koule a vyzve své ovečky k podání hromadné výpovědi ve stylu děkujeme odcházíme..., tak pak se tu může plivat špína na odbory, které fungují docela dobře - a mimochodem Děkujeme odcházíme byla akcí LOKu... a kdo to tenkrát aktivně nepodpořil ? Díky čemuž jsme z akce, která byla nejvýznamnější v celé novodobé odborové historii měli na rozdíl odl lékařů velké kulové? Jurásková v té době zástupkyně sester... A co záchranky? Ty se mohli přetrhnout jak to spolu s AČR a Slováky za ty parchanty doktory zvládnou ... Takže to chce si trochu nalít čistého vína...
  • Václav Babka Reagovat 24.09.2018
    Pracuji na ZZS a mám tří práce. U výplaty na ZZS poplatím hypotéku, osobní výdaje a pak už bych si musel vybírat, co si mám koupit. Chceme i rodinu a to si nemůžeme domluvit, vůči škrtům!
    Dělejte něco s tím, aby Naše práce byla ještě prestižní, jelikož v současné době je nejvíce motivací peníze.
    Děkuji
    • Jan Žoha Reagovat 24.09.2018
      A s tou prosbou o prestiž se obracíte na komoru, bo na odbory? V tom prvním případě se Vám, bohužel, musím vysmát. Ve druhém už máte větší šanci, ale asi jste si spletl diskusi...nikdo z odborů o těchto stránkách ,pravděpodobně, nemá ponětí, takže zkuste přímo odbory. Co se týče prestiže našeho povolání. Ta nikdy nebude taková, jakou si ji všichni představujeme, pokud cesta ke kýžené kvalifikaci a práci na ZZS bude možná více než jedním možným způsobem (VŠ) a pokud ji bude moci dělat kdejaký mameluk. Hromada peněz do kapsy Vám rozhodně nezajistí prestiž povolání a povolání se nestane prestižním, pokud ho může vykonávat kdokoli, kdekoli a třeba i s nějakým kurzem (narážím na možnost získání certifikace zdravotnického záchranáře pro sestry v IP) a pokud se na jedno místo zdravotnického záchranáře bude plazit více než jeden další uchazeč...a ne jak je to v současnosti, kdy před každou ZZS čeká 50 absolventů s nataženými prackami, jako gorilla Moja v pražské Zoo na banán. A pane Babka...i já...takový manažerský negramot vím, že motivací rozhodně nejsou peníze, možná tak krátkodobou (za měsíc budete chtít zase víc). ČEST.
      • Jan Žoha Reagovat 24.09.2018
        A především je potřeba si uvědomit, že s rostoucím platem by měla růst odpovědnost, vzdělání a kompetence a naopak. To tady absolutně nefachá.
        • Vladimír Vašek Reagovat 30.09.2018
          No Honzo, s tímto bych trochu nesouhlasil.
          Ad 1) Co se týče odpovědnosti : Když jsem na ZZS před 15 lety nastupoval, neexistovalo aby k Epiparoxysmu, CMP, AIM, otevřené zlomenině, popálenině etc. vyjížděly primárně posádky RZP. Dnes je to běžná praxe a nebráním se tomu, alespoň člověk vypadne z letargie rýmeček, bolestí zad a podobných stavů o jejichž indikovanosti lze polemizovat.
          Ad 2) Vzdělávání : Pokud jsi ve škole dobře poslouchal, máme od r 2011 zákon 374 o ZZS ,ve kterém je psáno , že nedílnou součástí každého střediska ZZS je i výcvikové a vzdělávací středisko které alespoň u nás funguje na velice dobré úrovni. O takovém typu vzdělávání jsme si před deseti lety mohli jen nechat zdát. Doškolováky taktéž nabízí specializaci UM, zdravotnický záchranář se pomalu z VOŠ přesouvá na VŠ. Každý NLZP má možnost absolvovat certifikované kurzy ALS, PHTLS (které byly ještě před pár lety výsadou lékařů, dnes svou účastí na nich převládají NLZP) a v pořadnících na tyto akce je neustále narváno. V NCONZO nabízí kurzy UPV, zajištění DC, EKG apod.
          Ad 3) Kompetence nám za ty roky taky narostly, po indikaci lékařem můžeš krom pár výkonů provádět takřka cokoliv pokud na to máš vybaven batoh ev. auto.

          Zde vidíš že se toho dost změnilo, odměna za odpovědnost, vyšší vzdělání a vyšší kompetence a hlavně nárůst výjezdů ,převážně posádek RZP ,je však stále mrzká (pokud nepočítám 20% navýšení v posledních dvou letech) jelikož vzhledem k inflaci bylo přidání 3 - 5 % v letech minulých tak trochu výsměchem.

          Takže abych to shrnul. Nelze říct, že to tady "absolutně nefachá" . Samozřejmě vždy je co zlešovat.

          Teď si trochu rýpnu. Třeba to nefachá jen u vás v SČK, přijeď zase někdy na moravu a uvidíš :D
          • Drahomír Sigmund Reagovat 01.10.2018
            Tleskám, kolego Vašku. Tleskám! :-)
          • Jan Žoha Reagovat 02.10.2018
            Ahoj Vašku,
            předně si chci opravit gramatický error v předchozím příspěvku (disreg. nataženými prackami).

            Ad 1) Souhlasím. A přesně kvůli takovým výjezdům to děláme,n? Každopádně s tou odpovědností bych brzdil. Jako záchranáři máme stále možnost delegovat odpovědnost na někoho druhého (převážně na lékaře ZZS) a pokud budu ouplný lempl, tak na pacienta (ve většině případů) nemusím ani sáhnout a delegovat veškerou odpovědnost na zdravotnické zařízení, kde si přeci už nějak poradí. Co bych já měl pacienta vyšetřovat (když mě to na kurzu pro rychlo-záchranáře nenaučili), vypisovat dokumentaci a zaléčit, když to můžou udělat ve ZZ - aneb myšlenkové pochody některých záchranářů . Takže tu míru odpovědnosti si každý může, de-facto, upravit k obrazu svému. Můžu tu práci dělat tak, že ji vlastně nedělám a nebo ji můžu dělat profesionálně. Ať tak či onak...z tohoto pohledu je plošné přidání holý nesmysl. V tržním kapitalismu si ojra musím zasloužit.
            Ad 2) Nesouhlasím. Sice máme možnost absolvovat mnoho certifikačních kurzů, ovšem jejich uplatnění v praxi je jaksi nulové, bo nezvyšují kompetence a už vůbec ne finanční ohodnocení a záchranář si je tak dělá na vlastní triko jen z lásky k oboru, která mu pravděpodobně bude oplacena syndromem vyhořením, vyhřezlým intervertebrálním diskem v oblasti L2 - L4 a plným invalidním důchodem na mozkovnu. Sám jsem absolvoval PHTLS a pokud k sobě nebudu mít kolegu, který PHTLS absolvoval taktéž tzn. kurzy nebudou plošně rozšířeny u odborné veřejnosti, tak postrádají praktický význam.( i když mě stačí jen dobrý pocit) Každopádně nemám problém s certifikací, ale kvalifikací zdravotnických záchranářů. Ta je dosti pomrvená a nerad bych to tu opět rozváděl, vyjadřoval jsem se k tomu v jiném příspěvku. (jen ve zkratce zrušení VOŠ. ZZ již jen na VŠ a z druhé strany jakýsi certifikovaný kurz pro sestry, aby se mohly uplatnit na ZZS)
            Ad 3) Nesouhlasím. Kompetence se o moc nerozšířily. Ale je to tak dobře. Dokud zdravotnický záchranář nebude mít pevně ukotveno vzdělávání a své jasné místo v systému NLZP tzn. že za záchranáře nebudou rozhodovat sestry a lékaři a nebo nedej bože rigidní dinousaři, tak je to tak v naprostém pořádku.

            PS:Vašku...nefachá to nikde. Vždyť se podívej na záchranáře pro UM. Jak to máte vyřešené? Vždyť ta specializace je tu již nějakých pět let? A wono nic.
            Do Brna zavítám, až mě pozveš a doberu Antabus. Ještě teď se z toho výletu léčím.
            Čest a pozdravuj :-)

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.