Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Čekal jsem to! Odbory odvolaly možnost stávky. Stávkuji totiž výhradně a jen proti pravici :-(

14.09.2018

Čekal jsem to! Odbory odvolaly možnost stávky. Stávkuji totiž výhradně a jen proti pravici :-(

 

 

 

Stávka je v současné době nereálná, říká odborářka Žitníková po neúspěšném jednání s ministrem Vojtěchem

 

 

 

Jak už uvádím v titulku, nepřekvapuje mě, že Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče stávkovat za slíbené platy pro zdravotníky proti této populisticko-levicové vládě s účastí ČSSD a podporou komunistů stávkovat nebude. V minulosti přitom pro daleko menší neshody, nedohody a nenaplnění požadavků a slibů, ovšem pravicovými vládami, neváhali odboroví bossové ani na chvíli své členy vyzbrojené píšťalkami, transparenty, trumpetami a vizitkami o stávce navozit do ulic a do stávek velmi ochotně.

A to je mrzuté!!!

Naopak mě ale překvapilo, že vedení zdravotnických odborů od ministra zdravotnictví nepřijalo v duchu přísloví „lepší vrabec v hrsti, než holub na střeše“ ani možnost navýšení tabulek u státních zdravotníků o 7 % a nezdravotnických zaměstnanců o 5 %.  

Cituji z článku:

"Nakonec se přece jenom vrátím k nabídce ministra na růst mezd o sedm procent. Vám to připadalo málo? Nebyla to solidní nabídka?

Těch sedm procent by nebylo pro všechny. Mělo to být určeno jen pro zdravotnické pracovníky a to jenom do 12. platové třídy. Od 13. platové třídy nahoru by tam byla jen dvě procenta na pokrytí inflace, a ta dvě procenta by byla určena třeba pro klinické psychology, logopedy, biochemické inženýry a další odborné pracovníky, takže by 13. platová třída už vlastně nebyla pokryta. A protože se někde v těch třináctkách pohybují i staniční sestry, respektive vrchní sestry a hlavní sestry, nebyla by tam pak jistota pro zaměstnance žádná. Druhý argument od nás byl ten, že jde také o rozdělení u lékařů – v našem odborovém svazu totiž máme i lékaře – a u nich by nárůst ve 14. platové třídě o dvě procenta opět nebyl dostatečný. Největší překážkou pro nás ovšem bylo navýšení, které bylo na úrovni pěti procent pro ostatní technicko – hospodářské pracovníky, tedy pro kuchařky, uklízečky a další, kteří mají platy opravdu hodně nízké. Proto dnes z nemocnic tyto profese také hromadně odcházejí. Je třeba vzít v úvahu, že náš odborový svaz nezastupuje jenom zdravotnický personál, ale zastupuje i zaměstnance všech profesí a proto jsme požadovali, aby bylo navýšení proporcionální pro všechny." Konec citace

 

Připomínám, že v nedávné minulosti odbory kývly na navýšení příplatků a směnnost pouze pro všeobecné sestry ve směnném provozu u lůžka. Dostaly přidáno jako jediné ve zdravotnictví a teď dostanou opět. Tehdy odborům nevadilo, že v tom nejsou lidé ze ZZS, další zdravotníci jako sanitáři apod., kteří také dělají na směny a jsou u těch lůžek u pacientů stejně jako sestry, že to tedy není pro všechny.

 

Odbory měly od 17. 8. 2018 vyhlášenou stávkovou pohotovost. Měly tedy jen dvě možnosti. Dohodnout se třeba i na kompromisu, nebo stávkovou pohotovost přetavit ve stávku! Takhle podle mě ztratily tvář i sodnost!

 

Celý článek: Stávka je v současné době nereálná, říká odborářka Žitniková po neúspěšném jednání s ministrem Vojtěchem ZDE

 

Sigmund

 

 

 

Komentáře k článku
 • Barbora Tomšů Reagovat 14.09.2018
  Vážení, což takhle se opravdu zapojit, angažovat a bojovat spolu s odbory, než šířit tyhle štvavé lži???

  Klasický stávkovat (prostě nepřijít do práce na naplánovanou směnu) samozřejmě zdravotníci ze zákona nesmí, to byste snad měli vědět.

  Nicméně ta tzv "stávková pohotovost" ve směru vypovídání přesčasů a kontrol inspektorátů práce TRVÁ, spolu s požadavky na 10% do tarifů plošně všem!!!!

  A LOK v tom jede taky! Jen vy tu děláte peklo jak malé děti... :/ A reálný smysluplný skutek utek!
  • Iva Reagovat 14.09.2018
   Tak to je přesný. Dement co tohle psal asi nezná legislativu o stávce a které obory jí mají zakázanou. Dement, co ze všech výstupů minulých týdnů nepochopil, že forma protestu (stále stejná) je odmítání přesčasů. Radši budou štvát než udělat sami něco pro změnu.
 • Pavlína Frantíková Reagovat 14.09.2018
  Jste trochu mimo, řekla bych....
 • Tomáš Kudrnovský Reagovat 14.09.2018
  Proč složka hasiči a policie dostala přidano 8%, proč to nedostali jen kluci co jsou v ulicích a pohlaváři po 2%, tohle je fér? Kolik udělá plukovníkovi 8% a kolik udělá běžnýmu čislu 8% na vyplatě. Proč tam to jde plošně, proč to nejde u zdravotníků? Proč nemáme rentu? Nikdo mi přeci nemuže říct že hasič nenajde jiné pracovní uplatnění? To mají všichni bez výjimky hasičskou fakultu?

Copyright © 2018 Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.