Česko - německá akademie zdravotnických záchranářů v Bavorsku

Česko - německá akademie zdravotnických záchranářů v Bavorsku

Zdravotníci z Plzeňska a Bavorska

otevřeli ve Furthu akademii

Zdravotníci z Plzeňského kraje a Bavorska otevřeli ve Furth im Waldu Česko-německou akademii zdravotnických záchranářů . Naváže na jejich dlouhodobou spolupráci při zásazích u hranic. Budou se zde školit čeští studenti a absolvovat stáže.

Rámcovou dohodu mezi ČR a Bavorskem, podepsanou před rokem ministry zdravotnictví, ještě musí ratifikovat obě vlády, řekl krajský radní pro zdravotnictví Václav Šimánek (ČSSD).

"Zatím si záchranáři předávají pacienty na hranicích," uvedl. Teprve po ratifikaci budou moci českého pacienta na bavorské straně ošetřit čeští záchranáři a opačně. A při větších nehodách budou čeští lékaři pomáhat na německé straně. Dohodu podepsaly také Ústecký a Jihočeský kraj.

Legislativní kroky řeší Plzeňský kraj s Právnickou fakultou Západočeské univerzity, protože záchranky obou zemí budou zajíždět na cizí území. "A musíme řešit i drobnosti typu, zda je zahraniční služební cestou, když jedou zdravotníci ošetřovat do Německa," řekl radní.

V bavorském městě Furth im Wald vybuduje postupně česká i německá strana středisko zdravotnické záchranné služby, kam se budou jezdit školit čeští studenti a budou tam absolvovat stáže. "Zrušila by se jazyková bariéra a sjednotily postupy záchranářů. Největší přínos by z toho měl pacient," uvedl Šimánek. Středisko bude financovat česká i německá strana.

Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje má dostatek lékařů i středního zdravotnického personálu, zaměstnanců má dokonce přebytek. "Vychováváme si několik mladých lékařů, kteří jsou školeni v nemocnici a na záchrance slouží zatím jako druhý lékař," dodal Šimánek.

ČTK