Český rozhlas - Řada pacientů zneužívá urgentního příjmu, protože se jim nechce čekat u doktora, říká Hynek Fiala

12.06.2019

Urgentní příjem není žádná vyšetřovna a my nejsme žádní nadlidé, kteří budou mít úsměv na tváři i po dlouhé a náročné směně. To jsou myšlenky nejednoho medika, který v nemocnici pomáhá akutním případům. Jaká je funkce urgentu v rámci zdravotnického systému, jak funguje, a jak můžete některé zdravotní problémy řešit lépe než jeho návštěvou, to nám řekl Hynek Fiala, zástupce primáře urgentního příjmu FN Olomouc.

Zavedení pohotovostí na urgentních příjmech je dobrý nápad, ale navrhovaná reforma ministra zdravotnictví je běh na dlouhou trať: především proto, že práce „na urgentu“ je náročná a kvalitní lékaři kvůli špatným platům odcházejí do zahraničí, tvrdí Hynek Fiala. Ten se dlouhodobě potýká s přetlakem. Pořád to ale proti zahraničí ujde, neboť průměrná čekací doba je zde do půl hodiny. Je však na každém pacientovi, aby zvážil, zda opravdu potřebuje na urgentní příjem. Praktický lékař jim totiž dokáže od bolestí a nemocí pomoci mnohem lépe – už jen proto, že zná jejich osobní i rodinnou anamnézu.

AUDIO ZÁZNAM

Sigmund

• Ctirad Novák Reagovat 14.06.2019
    No na urgent (FN Motol) přijde nezanedbatelné množství lidí, kteří řeknou "Já volal praktikovi, že mi není dvakrát a on mi řekl ať jdu na urgent." Druhá častá věc je "Já volal praktikovi, že mi není dvakrát a on mi řekl ať si zavolám záchranku."

Copyright © 2019 Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.