Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Článek v Mf Dnes z TK - KZ ZZS ČR

05.04.2007

.
Včera vyšel v Mf Dnes velmi pěkně napsaný článek, který vychází z tiskového prohlášení KZ ZZS ČR, které jsme nabídli médiím a ČTK 30.3.007 v den II. Celostátního sněmu Komory záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky. Tisková zpráva je k dispozici v aktualitě informující i zasedání vedení.Je potěšitelné, že se s některými našimi názory ztotožnil i radní Zlínského kraje pro oblast zdravotnictví Bronislav Fuksa.

Sigmund




Záchranky chtějí víc peněz od pojišťoven




Zlínský kraj - Třicet procent ze zdravotního pojištění je pro nás málo, tvrdí členové Komory záchranářů Zdravotnické záchranné služby. Rádi by na provoz záchranek dostávali víc. Dnes na jejich služby doplácí především kraje.
Vůbec nejlepší by podle nich bylo, kdyby jim pojišťovna platila každý měsíc určitou částku za každého obyvatele regionu. Podobně to mají nastavené soukromí lékaři. Pojišťovna jim pravidelně posílá peníze na každého pacienta v kartotéce, ať už pomoc lékaře v daném období vyhledá, nebo ne.
„Navrhujeme velkou změnu financování záchranných služeb. V současné době získáváme pouze třicet procent příjmů ze zdravotního pojištění, a to je málo. Za lepší řešení považujeme přechod na kapitační platby,“ potvrdil prezident komory Drahomír Sigmund.

Další úpravy by se podle něj měly týkat řízení záchranek.
„V současné době totiž neexistuje žádný zákon o záchranné službě. Je jenom vyhláška. Ta už ale nevyhovuje. Je například nutné rozdělit kompetence záchranářů. Je rozdíl mezi záchranářem, který pracuje v nemocnici na urgentním příjmu, a záchranářem v terénu,“ vysvětlil Sigmund.
Upozornil i na skutečnost, že záchranky nemají na rozdíl od hasičů nebo policistů jednotné vedení. Přitom jsou součástí téhož integrovaného záchranného systému. Komora proto navrhuje vytvoření centrály na ministerstvu zdravotnictví.
„Pokud jde o podíl ze zdravotního pojištění, plně s nimi souhlasím. Třicet procent nestačí. Podíl ze zdravotního pojištění by se měl výrazně zvýšit. Současně by se měly proplácet jednotlivé výjezdy,“ přidal se na jejich stranu rovněž radní Zlínského kraje pro oblast zdravotnictví Bronislav Fuksa.
Jen pro oblast urgentní medicíny totiž musí Zlínský kraj každoročně vyčlenit ze svého rozpočtu částku okolo deseti milionů korun.
Kapitační platby ale podle něj příliš reálné nejsou. „Bude samozřejmě záležet na konkrétním znění zákona o zdravotnické záchranné službě, o kterém se teď ve Sněmovně jedná,“ řekl.
Nová právní úprava by se však neměla dotknout jen hrazení lékařské péče, zjednodušit se musí i podmínky při získávání odborné způsobilosti řidičů záchranek.

„Brzy může nastat velký problém s řidiči záchranných služeb. Zatímco v minulosti mohli projít speciálními kurzy na záchranných službách, nyní je školí jediné středisko v zemi. Pro zájemce o tuto práci je to složitější a obáváme se nedostatku řidičů. Nový zákon by to měl řešit,“ vysvětlil prezident Komory záchranářů Zdravotnické záchranné služby Drahomír Sigmund.
Už nyní se záchranka ve Zlínském kraji potýká i s nedostatkem lékařských sil. Od ledna totiž platí nový zákoník práce, který nezná termín „pohotovost“. Záchranka proto musela zavést směnný provoz. Ten ale vyžaduje daleko více odborníků. Z původních dvaatřiceti lékařů by měla počet lékařů zvýšit na zhruba šestačtyřicet. Lékaři se však do podmínek na záchrance neženou. Platové ohodnocení, které záchranka nabízí, jim za nepohodlí v terénu nestačí. Komora záchranářů ZZS sdružuje zhruba dvě stovky členů. Jde o zdravotnické záchranáře, dispečery a řidiče záchranné služby.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - jihovýchodní Morava

Autor: (ver)

Zdroj : www.mfdnes.cz
Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.