Čtyři nová stanoviště ZZS ve Sčk

24.09.2008

.

Záchranáři kolem Prahy opět blíž lidem

STŘEDNÍ ČECHY: Středočeská záchranná služba ve středu 1. 10. 2008 uvede do provozu čtyři nová výjezdová stanoviště. Z devíti plánovaných budou zprovozněna stanoviště jako první tyto základny:

24.09.2008 Aktualizováno 24.09.2008 11:07:15

Zdiby (Praha – východ) – jedna posádka RZP
Zbraslavice (Kutnohorsko) – jedna posádka RV
Roztoky (Rakovnicko) – jedna posádka RZP
Březnice (Příbramsko) – jedna posádka RZP

Zbývajících pět výjezdových stanovišť na území Středočeského kraje plánujeme otevřít do konce roku 2009 v Mšenu na Mělnicku, Ostředku na Benešovsku, Slapech, Benátkách nad Jizerou a v Mnichově Hradišti.

Do rekonstrukce a úprav prostor pro účely nových stanovišť jsme zatím investovali přes 2 000 000 Kč. Rekonstrukce byla uhrazena z fondu reprodukce a investičního majetku Územního střediska záchranné služby Středočeského kraje, který je ze 70% tvořen příspěvky kraje.

V pátek 26. 9. 2008 ve 13:00 proběhne slavností otevření výjezdového stanoviště ve Zdibech, v Ústecké ulici č.p. 98 za účasti hejtmana Středočeského kraje Petra Bendla a starosty obce Jana Tvrdého. Slavnostní otevření dalších nově zprovozněných výjezdových stanovišť je předběžně plánováno na:

2. 10. 2008 13:00 – Zbraslavice
7. 10. 2008 12:00 – Roztoky
9. 10. 2008 12:00 – Březnice

Nová výjezdová stanoviště otevíráme především pro dosažení lepších dojezdových časů v určených částech regionu a pokrytí hůře dostupných oblastí. Tím dojde samozřejmě ke zrychlení a zlepšení péče záchranné služby v určitých oblastech. Nová výjezdová stanoviště jsou již také zahrnuta v připravovaném plánu plošného pokrytí, který bude součástí nového zákona o záchranné službě.

Většina nových stanovišť je plánována jako stanoviště RZP – rychlá zdravotnická pomoc (posádka ve složení řidič záchranář a zdravotní sestra nebo diplomovaný záchranář). Vybudování takového množství nových stanovišť RZP s sebou přinese už delší dobu projednávané změny v systému lékařské péče ZZS. V některých částech regionu bude zaveden setkávací systém rendez–vouz (RV), kdy k pacientům vyjíždí velký sanitní vůz s posádkou RZP a lékař přijíždí s řidičem – záchranářem k pacientům ve vybaveném malém sanitním voze.

Tento systém bude od 1. 10. 2008 zaveden například na stávajícím výjezdovém stanovišti ve Vlašimi a v nově zřízených Zbraslavicích.. Setkávací systém je flexibilnější, lépe a především účelněji využívá lékaře v terénu. Lékař tak na místě stanoví diagnózu, zahájí léčbu a rozhodne o transportu pacienta, ale nemusí doprovázet zajištěného a ošetřeného pacienta do nemocnice, pokud to není nutné, a je připraven pomáhat u dalšího zásahu. Systém RV je dnes běžně používán pražskou nebo libereckou záchrannou službou.

Zdroj: katastrofy.com