Cvičení složek IZS v Ostravě

TISKOVÁ ZPRÁVA ZZS Msk

4.6.2009 11:45

Záchranáři na cvičení IZS v Ostravě

Dnes v dopoledních hodinách proběhlo v Ostravě cvičení složek Integrovaného záchranného systému. Jeho námětem byla dopravní nehoda autobusu, který následkem smyku prorazil svodidla mostu na dálnici D1 nedaleko elektrárny Třebovice a zřítil se pod něj do špatně přístupného terénu. Cílem cvičení bylo nejen prověření spolupráce jednotlivých složek IZS, vzájemné komunikace a koordinace jejich činnosti při události většího rozsahu. Podstatným úkolem bylo také nacvičit záchranu a odsun zraněných a obětí z místa události, do jehož bezprostřední blízkosti nevedou žádné zpevněné komunikace.
Cvičení se účastnily základní složky IZS – Hasičský záchranný sbor, Zdravotnická záchranná služba, Policie České republiky, dále jednotky dobrovolných hasičů, Správy a údržby silnic a Městské policie Ostrava.

V havarovaném autobusu cestovalo celkem třicet osob. Při simulované nehodě třetina z nich zahynula, dalších deset utrpělo těžká a ostatní lehká zranění.
Na místě cvičily tři posádky záchranné služby, čítající celkem 11 záchranářů. Část z nich se spolu s hasiči musela slaňovat z mostu, aby se dostala ke zraněným. ÚSZS MSK disponuje skupinou leteckých záchranářů, kteří jsou pro tuto speciální činnost již řadu let školeni. Letecká záchranná služba Ostrava je jednou ze čtyř v České republice, jejíž posádka zasahuje i v nepřístupném terénu, ve výškách a nad volnou hloubkou. Zároveň je jedinou leteckou záchrankou u nás, která má pro tento druh činnosti připraveny nejen střední zdravotnické pracovníky, ale také skupinu lékařů. Při události, která se dnes cvičila, by pochopitelně přineslo velkou pomoc využití záchranářského vrtulníku, nicméně součástí námětu cvičení byly nepříznivé povětrnostní podmínky pro jeho vzlet.
Dalším úkolem záchranářů bylo provést třídění postižených. To je po jejich vyproštění v případě hromadného neštěstí velmi podstatným krokem. Jde o rychlé, ale životně důležité rozdělení postižených podle závažnosti stavu. Všichni jsou označeni kartami a každému je stanovena priorita ošetření a transportu do zdravotnického zařízení. Kvalitně a včasně provedené třídění umožňuje poskytnout potřebnou pomoc efektivně a zvyšuje šanci těžce zraněných na přežití.
Poté, co posádky poskytly postiženým odbornou přednemocniční neodkladnou péči a ošetření, byli figuranti postupně odsunuti z místa události. Lehce zranění pacienti byli z prostoru simulovaného neštěstí přepraveni hasiči za pomoci člunů přes řeku Opavu. Těžce zraněné museli hasiči vytáhnout pomocí lezecké techniky na most, kde byla připravena sanitní vozidla, která by je v reálné situaci dále transportovala do zdravotnických zařízení.

Zdravotnická část cvičení skončila přibližně po osmdesáti minutách od nahlášení události, a to odvozem posledního pacienta.

PhDr. Lukáš Humpl
Tiskový mluvčí ÚSZS MSK

Fotodokumentace je v galerii.