Další HN – tentokrát v Ostravě

12.04.2008

.

V loňském roce jsme na konferenci v Praze byli nesmírně rádi, že se o své poznatky, zážitky, opatření a poučení s námi při svých prezentacích podělili kolegové ze Slovenska, kteří během předcházejícího roku na Slovensku zasahovali hned u několika hromadných neštěstí (pád letadla s vojáky, výbuch v muničáku v Novákách, havárie autobusů a další).

Byly to pro nás všechny nesmírně cenné informace, neboť v České republice již delší dobu naštěstí k žádnému neštěstí většího rozsahu, u kterého by se musel aktivovat Krizový plán nedošlo.
Uplynulo něco málo přes půl roku od konference, a v krátkém sledu následovaly hned dvě neštěstí většího rozsahu i v České republice.
První jarní den hromadná nehoda na dálnici D1 v oblasti Kraje Vysočina a včera přímo v Ostravě, kde zasahovala ZZS Moravskoslezského kraje (celá informace níže).

Čas od času se prostě takové věci dějí a MY, jako jedna ze základních složek IZS na ně musíme být jednak připraveni, ale také si TI, kteří takovou akci zažijí na vlastní kůži nesmí nechat tuto cennou zkušenost jen pro sebe, ale až ji zcela vyhodnotí, tak se o své zkušenosti a poznatky musí podělit s ostatními.
Jsem tedy přesvědčen, že podrobně zpracované přednášky z těchto událostí, kterým jistě organizátoři vymezí delší časový prostor než bývá obvyklé, nám aktéři přednesou na některé z následujících konferencí, což tyto akce programově nesmírně obohatí.

Srážku tramvají nepřežili tři lidé, desítky zraněných

OSTRAVA: V obrovskou tragédii se proměnila pro desítky lidí páteční podvečerní cesta tramvají v Ostravě. Mezi zastávkami Poruba koupaliště a Vřesina se čelně srazily dvě soupravy. Neštěstí si vyžádalo dva lidské životy na místě a velké množství těžce zraněných. Třetí člověk zemřel v nemocnici.

11.04.2008 Aktualizováno 12.04.2008 01:30:15

Podle dostupných zpráv bylo na místě téměř padesát zraněných osob, z toho asi 15 osob utrpělo vážná zranění. Kdo nehodu nepřežil není zatím známo. První informace hovořily dokonce o čtyřech obětech, později záchranáři upřesnili bilanci na dvě úmrtí. Podle dostupných informací Drážní inspekce nerespektoval jeden z řidičů zákaz vjezdu na jednokolejnou trať.

Po jedenácté hodině večer přišla zpráva o třetí oběti neštěstí. V ostravské nemocnici zemřela žena, která při srážce utrpěla těžká zranění. Stala se tak třetí obětí smrtelné srážky.

Soupravy jely na ostravské lince číslo pět, ke střetu došlo sedm minut před osmnáctou hodinou. Na místě zasahovalo velké množství hasičů a záchranářů, zraněné v nejhorším stavu transportoval do nemocnic v okolí vrtulník. Ten létal z místa neštěstí ještě hodinu po srážce.

Řada cestujících zůstala po neštěstí v troskách tramvají uvězněna na sedačkách. Zranění lidé tak museli počkat, až se je hasičům podaří vyprostit.

Jedna ze souprav byla kloubová, druhá měla dva vozy. Po nárazu pokračoval zadní vůz setrvačností dále a způsobil další velké škody a zranění. Záchranáři do záchranných prací nasadili všechny dostupné síly. Zraněné po vyproštění přenášeli na nedaleké pole, kde je třídili podle závažnosti poranění.

Na poli také přistával vrtulník letecké záchranné služby, který se vůbec nezastavil a jen co přistál okamžitě startoval s dalším zraněným do nemocnic. Na místě zasahoval i posttraumatický krizový tým. Centrum tísňového volání v Ostravě po neštěstí zřídilo krizovou linku pro příbuzné obětí a zraněných.

ČÍSLO SPECIÁLNÍ TELEFONNÍ LINKY: 974 723 202

Záchranné práce ukončeny

Mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl v půl jedenácté večer uvedl, že zásah záchranářů skončil kolem půl desáté večer. Potvrdil úmrtí dvou lidí. Kromě staršího muže uvedl, že zemřelo také dítě, které se podařilo vyprostit až kolem desáté hodiny večer. Jeho identifikace není zatím známá.

Mluvčí hasičů Petr Kůdela ve stejném čase uvedl, že kolem desáté hodiny byly ukončeny záchranné práce. V noci se hasiči ještě pokusí oddělit zaklíněné soupravy tramvají od sebe. Další likvidační práce budou pokračovat v sobotu během dne. Snahou bude co nejdříve uvolnit kolejovou trať pro běžný provoz.

Nouzový stav ve dvou nemocnicích

Krátce po neštěstí byly aktivovány krizové mechanismy ve dvou ostravských nemocnicích, připravena vypomoci byla v pohotovostním režimu v záloze i vítkovické zdravotnické zařízení. Jeho využití nebylo potřeba. Zranění byli v nemocnicích ihned posíláni na operační sály, kde lékaři bojovali o záchranu životů těžce zraněných osob.

Jednou z prvních zraněných převezených do nemocnic byla také těhotná žena. Její zranění byla vážná. Lékaři provedli císařským řezem porod, podle dostupných informací je dítě v pořádku, matka je po operaci ve stabilizovaném stavu.

Na místo neštěstí se dostavil také primátor Ostravy. Podle něj bude zítra svolána speciální komise k této události. K tragédii se vyjádřil také premiér Mitek Topolánek

Zdroj a fotodokumentace z místa neštěstí : katastrofy.com