Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Další z nápadů, jak v posádkách záchranné služby udržet také lékaře

02.06.2015

Další z nápadů, jak v posádkách záchranné služby udržet také lékaře

Lékaři ze záchranky chtějí delší směny. Vyplatí se i pacientům, tvrdí

 

Krajské záchrance hrozí, že kvůli práci v dvanáctihodinových směnám odejdou lékaři. Tomu chce vedení zabránit, i ve spolupráci s radou kraje. Cestu vidí v zavedení čtyřiadvacetihodinových směn, což podle nich bude přínosné i pro pacienty. To ale odporuje nynějším předpisům. Kraj se tak chce zasadit o jejich změnu.

 

V současné době slouží ve Zdravotnické záchranné službě Karlovarského kraje celkem 29 lékařů a jeden koroner ve dvanáctihodinových směnách.

„Nese to riziko odchodu některých lékařů, kteří buď z časových nebo finančních důvodů nemají zájem o dvanáctihodinové směny. Jelikož jsme několik takových impulsů již od našich lékařů dostali, požádali jsme radu kraje o podpoření legislativní změny v této problematice,“ řekla mluvčí krajských záchranářů Petra Bakurová. Dodala, že se záchranáři společně s krajem snaží situaci vyřešit dříve, než začne být neúnosná.

Zákoník v této chvíli umožňuje lékařům maximálně dvanáctihodinové služby. Některým to ovšem komplikuje život, protože na pracoviště dojíždějí sloužit z větší dálky.

„Například k nám dojíždí velká část lékařů z plzeňské záchranky. Slouží v Karlových Varech, Jáchymově nebo Teplé. Žádný doktor ze záchranky neřekne, že nestojí o 24hodinové směny a chce jenom dvanáctihodinové. Opravdu hrozí, že někteří od nás odejdou. Jezdit z Plzně na dvanáctihodinové služby se jim totiž finančně nevyplácí,“ uvedl dlouholetý člen karlovarské záchranky Milan Chlapovič.

A má i další argumenty. Jak obecně říká, papír snese všechno, takže se na něj třeba v nemocnici dají napsat dvě dvanáctihodinové služby, jen aby se obešel zákon. Přitom se ve skutečnosti jedná o směnu 24hodinovou. „Až začne platit nový zákoník práce, nikdo už nebude muset lhát a vedoucí pracovníci mohou být při kontrolách mnohem klidnější,“ dodal lékař.

Ředitel krajských záchranářů Roman Sýkora tak požádal vedení kraje, aby podpořilo legislativní změnu, která by umožnila 24hodinové pracovní směny pro lékaře na záchrance tak, jak to mají například hasiči povoleno výjimkou ve služebním zákoně.

„Kraj samozřejmě nemůže posvětit protizákonný postup a udělit zdravotníkům výjimku v přesčasové práci, ale lze využít zákonodárnou iniciativu. Proto se připojí k jinému kraji, který novelizaci zákoníku práce pro lékaře zdravotnických záchranných služeb připraví. Tím bude mít tento návrh větší váhu,“ uvedl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Miloslav Čermák.

Situace podle něj není u nás v regionu - na rozdíl od jiných krajů - tak kritická, ale řešení nikdo nechce zbytečně odkládat. Když mohou sloužit 24hodinové směny policisté a hasiči, ale zdravotníci ne, je to podle lidí ze záchranky blázinec.

Mluvčí Petra Bakurová vysvětlila, že 24hodinová směna má pro pacienty kladný dopad. A tím je dostatek lékařů, kteří budou na záchrance pracovat.

„Čtyřiadvacetihodinová směna byla vždy pro lékaře standardní dobou, po kterou byl doktor plně soustředěný. Vytížení našich lékařů navíc není nepřetržité. To znamená, že nepracují po celou dobu trvání směny a mají prostor k odpočinku. Naopak 12hodinová směna s sebou přináší různé problémy, jako je prodlužování doby převzetí služby, časté střídání, větší riziko v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci,“ říká Bakurová.

Autor: Vladimír Zedník

Zdroj: idnes.cz

 

Související článek

Záchranná služba v Poličce bude v noci bez lékaře

Komentáře k článku
  • zachranař Reagovat 03.06.2015
    To je asi nějaký fór... Hlavně ta poslední věta. Tou tomu paní mluvčí dala korunu...
  • olda škorňák Reagovat 03.06.2015
    Na podobný paskvil je snad i škoda reagovat...
    • Radek Reagovat 04.06.2015
      Právě naopak, mělo by se reagovat okamžitě a rázně a měla by to udělat organizace sdružující nebo zastupující "záchrankové" NLZP. Bohužel, komentář mluvčí je absolutní změť nesmyslů, blbne se tím veřejnost a reakce jednotlivce je jako plivnutí do moře.
      • Drahomír Sigmund Reagovat 04.06.2015
        Proč organizace NLZP, když se jedná o lékaře? Ledaže bychom chtěli také 24 hodinové směny a ohradili bychom se proti naší diskriminaci, že jedna skupina zaměstnanců bude mít něco, co my ne. Tak jste to myslel?
        • Radek Reagovat 05.06.2015
          Pane Drahomíre, pan bucek to celkem dobře vystihl. Lékaři jsou na ZZS privilegovaná minorita, kolem které se, bohužel, všechno točí a ti ostatní zaměstnanci na to konto trpí.
          Myšlenka, že vše vyřeší 24 hodinová služba a jenom pro lékaře je zavádějící a obhajoba tohoto režimu v článku mluvčí je, slušně řečeno, nešťastná.
  • dalibor bucek Reagovat 04.06.2015
    Na jednu stranu chápu že je doktor víc ale asi tak 60% lékařů je naprosto neschopných ale lidi lékaře vyžadují.Přitom záchranáři jsou uplně jiný level.Jenom díky lékařům nemají záchranáři výhody jako mají celníci,hasiči policie atd. protože každý druhý lékař na záchrance má svoji vlastní ordinaci což by ve služebním poměru neměl.
  • Jan Pokorný Reagovat 08.06.2015
    Na jednu stranu chápu tu zdejší frustraci z lékařů, ale přijde mi to jako cesta od nikud nikam.
    Tvrdit, že 60% je blbů co umí míň než já, no nalijme si čistého vína na naší straně není taky jen samá záchranářská hvězda... Gaussova křivka platí pro všechny. Spíše než pláč jak nás lékaři vysávají a jaké jsou to pijavice kvůli kterým nemáme to či ono si myslím, že prostor pro komoru je:
    1: chtít 24hod služby pro všechny zaměstnance ZS (a musím ale přijmout krom výhodného a) i možně b) tj 100hodin zadarmo...). Bohužel na tak malém rybníku máme komoru záchranářů, Českou resuscitační radu, Společnost urgetní medicíny a katastrof, Asociaci záchraných služeb. Jednotný tlak byť vededený intenzivně ze všech směrů by jistě neuškodil...Nějaký společný konsensus jak postupovat v roce 201-2016... Přejít plně pod služební auru hasičů a policistů nese s sebou i pro všechny zdravotníky včetně záchranářů ne nepodstatné b) krom zmiňovaných 100hodin gratis i zákaz vedlejších pracovních poměrů což ruku na srdce by pro spoustu hlavně záchranářů bylo likvidační ekonomicky... a u lékařů by vedlo k dalšímu odlivu celoúvazkových a i ke snížení erudice.
    2. co by komora mohla je prosazovat důsledně RV systém neboť tady je obrovský prostor, kdy lékař je zatím nevyužíván efektivně jen namátkou:
    1. velkou část výjezdu lze řešit formou telekomunikačního mostu lékař - záchranář. Je škoda, že křivky posíláme do kardiocenter, ale proč se tak neděje uvnitř organizace. STEMI bez selhávání zvládne ošetřit ve spolupráci s lékařem na telefonu i posádka RZP...
    2. RV by mělo být posíláno mnohem více buďto samostatně (zaléčí a nikam se netransportuje (DM, přecévkování, AB atd) a obráceně RZP by část výjezdů měli zvládnout sami a RV si dovolávat až při potvrzení komplikací (CMP, křečové stavy)... Současný RV kdy vyjíždí dohromady RV+ RZP je takový kočkopes, kdy lékař jede jen jako tuška pro posvěcení... A teď otázka na tělo zda máme dostatek záchranářů, kteří by byli ochotni do rizika samostatné práce s lékařem sice za zády nikoliv však za zadkem jít. A jde o hodně o život pacienta a kriminál můj i lékaře, který mi tu důvěru dá...
    3. trendově bude stále více RZP a stále méně RV to nikdo nezvrátí a komora by měla být aktivnější mimo jiné v přípravě záchranářů, kteří budou schopni opravdu ty kompetence lékařů ustát. Protože to není o skillu, ten zvládne i cvičená opice, ale hlavně o diferenciální volbě jak v diagnostice tak v rovině sociální i organizační.
    BTW lékaři nechtěj dělat lékaře na záchrance ne proto, že musej pracovat ve tmě dešti a jiné hovadiny, ale protože musí rozhodovat o osudu pacienta (zahájit lěčbu / nezahájit / správně určit dg ) s minimem dat, v časové tísni, v prostředí kde lež dominuje a to s fatálními důsledky... Do toho se moc lidem nechce riziko selhání je totiž obrovské a kdo si to neuvědomuje je stejný šílenec jako řidič vjíždějící ve 100 na červenou do křižovatky...
  • Radek Reagovat 08.06.2015
    Pane Jene,
    respektuji Váš pohled na problém, ale dovolím si něco málo poopravit a trochu oponovat. Nemyslím si, že hlavní frustrace z lékařů je z jejich, řekněme, kvality. "Doktořina" už má takových specializací, že jedna z nich by měla býti i pro ZZS a tak jako je řidič-záchranář, zdravotnický záchranář, tak bych si uměl představit i záchranář-lékař. Pracujeme na záchrance, proto ti záchranáři stejně, jako to mají hasiči, které jste zmínil. Myslím si, že frustrace z lékařů je ze způsobu jejich zaměstnávání. To je tak neprůhledný a nedůvěryhodný šlendrián, že ten, kdo měl chuť zaplatit zaměstnancům záchranky nějaké benefity, tak by v jejich případě nevěděl kolik, kolika a kde všude by jim měl platit. Dokud nebude jasná systemizace míst a tím pádem jejich detailní přehled, nikdy nic takového nedostaneme.
    Co se týká těch "výhod" hasičských. 24 hodin znamená, že placených je 16 a ostatní je pohotovost na pracovišti. Tzn. 240 odpracovaných, 160 zaplacených měsíčně + 150 hodin za rok zdarma. Každoroční fyzické testy a odborné přezkušování, včetně zdravotních preventivních kontrol a psychotestů v případě postupu na vyšší funkci a řidičů by určitě zvedlo kvalitu a úroveň personálu ZZS. Převelení z místa na místo podle potřeb zaměstnavatele je další z "výhod". Jednoduše řečeno, chceme-li podobné benefity, očekávejme podobné pracovní podmínky.
    A poslední má myšlenka ohledně rozvoje záchranek. Ten jde právě do pozadí, protože management nejvíce zaměstnává shánění lékařů. A jestliže by se jejich stav snížil napolovic, také by to muselo jít.

  • dalibor bucek Reagovat 09.06.2015
    Jane právě proto že nejsou odborníci kteří by na záchrance pracovali tak to je tak jak píši.Nemyslím si že co záchranář to superman ale ti lidé to dělají daleko častěji než lékař co má 2-3 služby za měsíc a jinak pracuje na chir.int.nebo dokonce na obvodě.Když navíc vyjíždí v systému RV tak vyjede za měsíc třeba 2 krát.Ti lidé na RZP se navíc velmi dobře znají a věř že nějakého troubu který by jim jako záchranář nebo řidič kazil kredit si tam nenechají

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.