Dávejme pozor- kamery jsou všude !

24.08.2007

.

POSTŘEH Z POSLEDNÍHO OBDOBÍ

Každým dnem přibývá výjezdů, na kterých je naše práce směrem k pacientovi monitorována. Jedná se samozřejmě hlavně o výjezdy, kde provádíme záchranu a ošetření pacientů venku na ulici, na silnici, v příkopě, pod oknem, balkonem a tak dále.

Uvědomme si, že to už zdaleka nejsou jen média všeho druhu, jež některá z nich dokonce odposlouchávají naše a hasičské vysílání a proto jsou na místě neštěstí velmi brzy, ale jsou to dnes v čím dál větší míře i náhodní chodci, náhodní svědci události a někdy i příbuzní.Nezapomeňme ani na kamerový systém měst a obcí.

Je to dáno hlavně čím dál větším rozvojem, zdokonalováním a hlavně dostupností malé mobilní techniky umožňující tyto záznamy pořídit. Velká spousta lidí už má mobilní telefon se zabudovaným fotoaparátem a mnohdy i se zabudovanou kamerou.

Vím, že je velmi složité při prvotním ošetřování pacienta ještě myslet na to, že mám možná někde v skrytu za zády nějakou kameru. Je to ale realita současnosti a zvykejme si na ni. Budeme se muset při těchto výjezdech naučit pracovat s vědomím, že naše práce bude detailně zaznamenána, a že tento záznam nám zdaleka nemusí a věřte, že ve většině případů ani nepřinese nějakou mediální slávu.
Opak je pravdou ! Sám jsem za poslední období viděl spoustu uveřejněných fotografií z různých výjezdů, také jsem viděl šoty z výjezdů v televizním zpravodajství. Díval jsem se na ně ale jinak. Hledal jsem chyby při práci těch z nás, kteří tam byli.Věřte, že jich bylo dost !
Nebudu zde v žádném případě konkretizovat a popisovat to, co jsem v jednotlivých a v poslední době mediálně známých událostech, ze kterých jsem čerpal, viděl. To není záměrem tohoto článku.Záměrem mého sdělení je to, abychom tuto dnešní realitu měli všichni opravdu na paměti, až budeme pacienta ošetřovat a dělali nejen pro pacienta, ale v případě stížností a možných dopadů z nich vše správně i pro sebe.
Řiďme se u těchto venkovních výjezdů heslem : “ dvakrát měř, jednou řež “ více, než kdy jindy a to i přesto, že přece nikdo z nás nejede na výjezd s úmyslem někoho poškodit.
Dobře ale sami víte, že lidé jsou dnes často nesoudní a čím dál více se nebudou štítit vydělat na neštěstí svém, ale i na neštěstí svých blízkých.Materiály pořízené různými lidmi tak, jak popisuji výše, se pak mohou v případě nároků postižených či jejich příbuzných stát velmi průkazným materiálem.

Bylo by chybou, kdyby někdo z nás bral tento článek jako nějaké moralizování. Vůbec ne ! Každý děláme chyby a nejen v práci.
Různého monitorování naší práce bude v každém případě s každým dnem jenom přibývat.
Proto, až pojedete na výjezd a budete se blížit k místu “venkovního“ neštěstí vzpomeňte si na tento článek a nenechte se nachytat. To je smyslem tohoto článku !