Diskuze - MUDr. Franz

23.07.2006

Pro ty kteří běžně nechodí na dikuzní fórum, nebo by si nevšimli, jsem vybral jednu z reakcí MUDr. Franze ( věřím, že se nebude pan doktor zlobit )

Příspěvek :

Já nevím kdo je pan Milan Novák, čím je či jak a kde pracuje. Ale jeho názory jsou mi něčím příjemné a důvěryhodné. Hodně silně s nimi musím jen a jen souhlasit. Čiší z nich totiž kompetentní pokora a profesionální kázeň ke status quo. Ke stávající dané realitě. Která se nám nemusí líbit, o kterou je nutno nějak bojovat aby byla lepší a srozumitelnější, ale na druhé straně neztrácet čas.
Kompetence pro paramediky a RZP je nyní trvalým hitem a chtěl bych dnes poukázat na svoje zkušenosti – ale z trochu jiné strany. Není to nic světoborného, ale často mám dojem, jako by se na tyto věci pozapomínalo.
Také na mém pracovišti je stále nedostatek lékařů a při zajištění základního provozu plíživě přibývá nutnost postavit na stanovišti pouze posádky RZP – hlavně tam, kde jsou normálně 2 posádky RLP, ale jeden lékař prostě není. Ti lidé se s tím vypořádávají většinou se ctí, ale logicky každý trochu po svém, jinak, někdo lépe, někdo hůř, jiný v klidu, jiný ve stresu. Opominu již omletou skutečnost jak především občané a příjmová oddělení nemocnic nejsou dosud tak úplně „nadšeni“ při komunikaci „ pouze“ s nelékaři. Chci psát o něčem jiném. Při vlastních výjezdech RLP stále častěji nechávám – sám trvale a plně ve střehu – sestru či sestráka s řidičem pracovat naprosto samostatně. Zkrátka „ nehnu prstem“ a jen občas vydám nějaký tlumený pokyn, který oni pak ihned realizují. Velmi zjednodušeně rozdělím na základě těchto zkušeností posádky na dvě základní skupiny. Ta první čítá lidi, kteří dávají jasně 100% najevo, že by naprosto totéž vykonali i kdybych tam vůbec nebyl. To znamená, že reagují adekvátně, obratně, odborně i logisticky správně – dokonce by byli bez problémů schopni napsat i jasné, forenzně obhajitelné parere a zcela kompetentně nemocného předat tam, kam patří. I to je možné de facto trvale nacvičovat při „ostrých“ výjezdech. Podmínkou je zkušený asertivní lékař, který neopovrhuje nelékaři u záchranky a nemyslí si o sobě, že je Mesiáš. A je také trvale každou vteřinu schopen zasáhnout. Ta druhá polovina jsou sestry, sestráci a řidiči, kteří rovněž konají, ale výhradně – jako roboti – pouze a jen to, co jim řeknu, s některými výkony mají potíže, ačkoli do jejich kompetencí dávno patří !! Těmto pracovníkům je třeba se věnovat a to nejlépe ihned – ne až budou na stole zákony a kompetence k tomu, aby mohli někoho intubovat či propíchnout krk minitrachem. Jinými slovy jsou to sice také poměrně kvalitní lidé, ale jejich činnost jako RZP už nebudí takovou důvěru. Vím, že je to ve skutečnosti daleko složitější a že vše záleží i na aktuálním složení těch dvojic nebo trojic. Ale to by bylo plácání do rána – i když ne nezajímavé. Chci tím tedy říci, že i stávající kompetence pro posádky RZP nejsou ani náhodou nijak malé !! Přeci vyhodnotit stav nemocného, monitorovat mu základní funkce, zajistit žilní vstup, podat kyslík polomaskou, správně polohovat, fixovat, transportovat, komunikovat s dispečinkem, využít konferenční hovor, napsat řádné parere a zodpovědně kompetentně pacienta předat a svůj počin umět vysvětlit a obhájit – to přece není málo, sakra !! A ještě k tomu všemu nebýt „roborescuerem“, který má v hlavě i činech pouze jakési „dílenské listy“, kterých se zbaběle drží zuby nehty !!
Takže ano – ta první polovina má nárok mít názory jaké má, má nárok chtít kompetence, chtít de facto cokoli. Ale co ti ostatní ? Co když ty kompetence najednou spadnou z nebe ? Co s nimi uděláme ? Vyženeme je ? Prokádrujeme je a pak pošleme na DRNR či do LDN ? Takže neztrácejme čas a starejme se právě o ty, kterých je nemálo a kteří možná ve svém nitru ani tak moc o nějaké superkompetence nestojí a nebo kteří mají výrazné problémy i s těmi stávajícími. Ani sestry a záchranáři nerostou na stromech, záchranka pracuje trvale 24 hodin denně a než se něco změní – i kdyby to mělo být za týden - je třeba pracovat s těmi, které máme. I s těmi úžasnými, i s těmi průměrnými, kteří potřebují jen tu zkušenost.

jiří franz