Dispečerka považovala pacienta za mrtvého a neposlala sanitku. Soudí ji za neposkytnutí pomoci

13.04.2023

Text z externího zdroje:

Předloni v říjnu přijala dispečerka plzeňské záchranné služby Irena Bláhová (58) hovor od svědka, který našel na ulici ve Starém Plzenci ležet bezvládného muže. Po informacích volajícího ale dospěla k závěru, že už muži není pomoci, což ale podle žalobkyně byla chyba. Ve čtvrtek stanula před Okresním soudem Plzeň-jih jako obžalovaná z neposkytnutí pomoci.

Státní zástupkyně viní Bláhovou z toho, že neměla k dispozici dostatek informací pro závěr, že je muž skutečně mrtvý. A měla na místo vyslat posádku s lékařem. Podle soudního znalce v té době totiž ještě existovala šance na jeho oživení.

Policisté, kteří na místo přijeli, u muže nahmatali slabý pulz a snažili se jej resuscitovat. Zároveň znovu volali na záchranku a žádali o sanitku. Muže se nakonec oživit nepodařilo. Podle závěru patologů zemřel na infarkt.

Bláhová před soudem odmítla vypovídat. Pouze prohlásila, že se necítí být vinna.

„Neměla takové informace, které by ji opravňovaly rozhodnout o tom, že je stav muže beznadějný a vyslaná pomoc na jeho záchranu již marná. I když se jednalo o pacienta se zástavou životních funkcí, tak naděje, že by mohl být vrácen do života, tady byla, byť relativně malá,“ uvedl znalec.

Obžalované také vytkl, že si neověřila od svědků na místě jeden z klíčových znaků konce života, a to je posmrtná ztuhlost. „Pokud člověku nelze ohnout ruku v lokti, lze ho považovat již za mrtvého,“ vysvětlil znalec.

Více na: novinky.cz