Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Dlouho voláme po změnách v celém systému PNP, někteří nevidí, neslyší a tváří se, že je vše v pořádku.

02.06.2010

Dlouho voláme po změnách v celém systému PNP, někteří nevidí, neslyší a tváří se, že je vše v pořádku.

Pražská záchranka v problémech: chybějí lékaři i řidiči



Přestože plat lékařů záchranářů není právě malý a v Praze se pohybuje průměrně kolem 68 tisíc korun, záchranka již začíná bojovat s jejich nedostatkem. Lékaři totiž tuto práci považují za rizikovou a podřadnou. Ještě horší je však situace u řidičů-záchranářů, kteří utíkají za lepším.


PRAHA Pražská záchranka slouží lidem v okamžiku, kdy ji potřebují, dobře, rychle a spolehlivě. Přesto se potýká již dlouhodobě s nedostatkem zaměstnanců - nejčastěji řidičů sanitek, záchranářů, dispečerů i lékařů.

"Sem se prostě lidi nehrnou," říká ředitel záchranné služby Zdeněk Schwarz. Podle něj k poslednímu březnu letošního roku chybělo na záchrance 11 lidí - nejvíce řidičů sanitek. Ke konci loňského roku to bylo kolem 25.

"Dnešní stav je takový, že nám momentálně chybí opět dvacet lidí - nelékařského zdravotnického personálu," doplnila nejaktuálnější informace mluvčí záchranky Jiřina Ernestová.

Upozornila, že pacienti, kteří číslo 155 vytočí, se však nemusí obávat toho, že by k nim sanita přijela opožděně, či by se jí dokonce vůbec nedočkali. "Taková situace nastat nemůže a doufáme, že k ní nikdy nedojde," řekla Ernestová.

V Praze jezdí přes den třicet vozů záchranné služby, s plnou posádkou včetně lékaře sedm. V noci je vozů v pohotovosti o něco méně. Celkově pracuje na pražské záchrance 46 lékařů, ti se střídají ve směnném provozu. Kvůli akutnímu nedostatku řidičů sanitek dochází často k situaci, kdy musí být řidičům nařízeno, aby pracovali přesčas.

"Některým to nařizovat ani není potřeba, sami si přesčasovou práci žádají, aby si vydělali víc peněz. Jiným je nutné to nařídit v rámci možností zákoníku práce. Ti pak od nás brzy odcházejí," řekl Schwarz.

Řidič sanitky se připravuje tři roky v kurzu. Za svých 36 tisíc

Záchrance by pomohlo, kdyby se řidiči mohli za volant sanitky posadit i dříve než za předepsané tři roky. Za ty absolvuje povinný kurz, který navíc donedávna bylo možné navštěvovat pouze v Brně.

"Teď už naštěstí mohou jezdit i do Prahy. I tak ale musí zaplatit ze svého 36 tisíc korun," upozorňuje Schwarz. Pokud všechna jednání dopadnou podle představ záchranářů, kurz by měl být brzy zkrácen.

Záchranáři utíkají za lepším

I když pražský magistrát o problému ví, řešení je v nedohlednu. "Rozšířili jsme výuku na zdravotnických školách v tomto oboru," řekl včera radní Milan Pešák (ODS).

Zdeněk Schwarz, který je za ODS senátorem, ale upozorňuje na realitu. "Zdravotní školy jsou závislé na počtu svých žáků. Aby naplnily třídy, berou tedy kohokoli. Zkuste se podívat do třídy záchranářů. Je plná dívek. Už dopředu je přitom jasné, že ony tuto práci v terénu dělat s velkou pravděpodobností nebudou. Nesmějí totiž zvedat těžká břemena - což práce s pacienty někdy obnáší.

Chlapci jsou v takových třídách dva tři. Pokud školu dokončí, raději si zvolí práci záchranáře u hasičů. Vědí, že tam mají větší sociální jistoty než u nás," popisuje Schwarz.

Ani lékařů není nadbytek

Vedle nelékařského personálu chybějí záchrance také lékaři. "Netáhne je to k nám. Argumentují, že je tato práce velké riziko, navíc je považována za podřadnou, protože se denně setkávají například s bezdomovci či agresivními opilci.

Práce záchranáře je závislá na umění rychle a správně se rozhodovat, to také mnohé odradí," vyjmenoval Schwarz důvody, proč není snem mladých mediků přihlásit se k záchrance. Přitom plat lékařů záchranářů není právě malý, v Praze se pohybuje průměrně kolem 68 tisíc korun.

"Většina z lékařů však dnes máto samé i v nemocnicích - i když oficiální částka na výplatnici je třeba menší. Na plat záchranáře se většina lékařů může dostat díky dobře fungující šedé ekonomice," shrnul Schwarz.

MfD, Alena Hechtová



Zdroj: medical tribune.cz
Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.