Dlouhodobé podfinancování ZZS

.

Záchranáři chtějí proplatit cesty

11.11.2009

Pardubický kraj požaduje, aby zdravotní pojišťovny zvýšily úhrady za výkony Zdravotnické záchranné služby (ZZS), kterou kraj zřizuje. Hejtman Radko Martínek (ČSSD) chce nechat neuhrazené náklady záchranky pojišťovnám doúčtovat.

Pojišťovny se brání, že postupují striktně podle pravidel.

„Povinností Pardubického kraje je, aby platil takzvaná hluchá místa, tedy čas, kdy záchranáři stojí. Jakmile však vyjedou do terénu, měla by náklady za pacienta hradit pojišťovna. Pošleme jim účty, ať je rozporují,“ uvedl Martínek. Na pohledávky vystaví kraj fakturu.

Podle ředitele ZZS Marka Obrtela pokrývají úhrady pojišťoven náklady organizace jen z 29 procent, zbylých 71 procent hradí Pardubický kraj.

„Pojišťovny mají řadu nesmyslných omezení, kterými nás znevýhodňují,“ řekl Obrtel. ZZS například nedostává proplacenu cestu rychlé zdravotnické pomoci s posádkou bez lékaře od doby, kdy předá pacienta nemocnici.

Zpáteční cestu na základnu pojišťovny neplatí, přitom u posádky s lékařem tomu tak je. Podobně není hrazen některý zdravotnický materiál, který aplikoval zaškolený personál bez lékaře, i když je nutné jej použít.

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), která má v Česku největší podíl pojištěnců, jakékoliv pochybení odmítá. „ZZS Pardubického kraje má uzavřenou s VZP smlouvu o úhradě zdravotní péče, financování probíhá dle platné úhradové vyhlášky,“ uvedl ředitel krajské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny pro Pardubický kraj Michal Provazník.

Podle něj je systém úhrady nastaven tak, že pojišťovna zaplatí ujeté kilometry podle ceny uvedené ve vyhlášce a k tomu výkony buď lékaře, nebo zdravotnického personálu.

ZZS Pardubického kraje vloni hospodařila s účetní ztrátou kolem sedmi milionů korun. Podle mluvčí kraje Magdaleny Navrátilové Pardubický kraj plánuje vyjednat společný postup Asociace krajů a Asociace záchranných služeb, který by uplatnily v dohadovacím řízení mezi ministerstvem zdravotnictví a zdravotními pojišťovnami.

Zdroj: zdn.cz

V této souvislosti si dovoluji upozornit na svůj článek z července 2008, který vyšel ve zdravotnických novinách pod názvem Nastavme správně cenu a seberme argumenty pravici i levici