Dobře odborně vyškolený řidič DNR může být i kvalitním zdravotníkem

26.05.2013

Dobře odborně vyškolený řidič DNR může být i kvalitním zdravotníkem

Zásahu řidiče DNR ZS ASČR
zahájení neodkladné resuscitace s použitím AED
u pacienta v bezvědomí

Dne 24. května 2013, ve 12,25 hodin řidič vozidla dopravní zdravotnické služby (DNR) Záchranné služby Asociace samaritánů ČR (ZS ASČR) transportoval z Prahy pacienta po vyšetření do místa bydliště. Při průjezdu obcí Liběchov, okres Mělník, spatřil cyklistu, který náhle spadl z kola a nejevil známky života.

Jednalo se o muže, ročník narození 1943, muž byl v bezvědomí, nedýchal a neměl hmatný puls. Řidič DNR okamžitě přivolal Zdravotnickou záchrannou službu Středočeského kraje (ZZS) a zahájil neodkladnou resuscitaci za použití automatického externího defibrilátoru (AED) a nepřímé srdeční masáže. Před příjezdem posádky ZZS byli v průběhu neodkladné resuscitace pomocí AED poskytnuty pacientovi dva defibrilační výboje.

Neodkladná resuscitace dále po příjezdu posádky ZZS na místo události probíhala cca 25 minut a poté byl zajištěný pacient v bezvědomí, na umělé plicní ventilaci, ale s obnovenou srdeční akcí předán posádce letecké záchranné služby a následně transportován na Urgentní příjem do Ústřední vojenské nemocnice v Praze – Střešovicích.

V současnosti je pacient hospitalizován ve vážném stavu na koronární jednotce intenzivní péče Ústřední vojenské nemocnice.

Vozidla DNR musí být vybaveny AED dle Vyhlášky č. 296/2012 Sb. ze dne 3. září 2012, o požadavcích na vybavení poskytovatele zdravotnické dopravní služby, poskytovatele zdravotnické záchranné služby a poskytovatele přepravy pacientů neodkladné péče dopravními prostředky a o požadavcích na tyto dopravní prostředky.

ZS ASČR zajistila vybavení všech vozidel DNR těmito přístroji AED i dalším zdravotnickým vybavením v souladu s výše uvedenou vyhláškou.

V tomto případě byl díky pohotové reakci řidiče sanitního vozidla DNR, včasně zahájené neodkladné resuscitace a s využitím přístroje AED zachráněn lidský život.

Mgr. Radek Benda
Inspektor provozu ZS ASČR