Doktor, nebo paramedik ?

03.02.2009

.

Doktor, nebo paramedik ?

(aktualizováno 28.1.2009) Příspěvek na "evergreenové téma", zda je lepší v sanitě doktor, nebo paramedik, přináší lednové číslo Emergency Medicine Jorunal. Autoři Roberts a spol. přinášení srovnání průběhu zásahů na čtyřech stanovištích LZS v regionu West Midlands (Anglie). Na jednom stanovišti letecké záchranky zde slouží posádka s lékařem, na dalších třech "jen" paramedici. Zajímavostí je už 5275 aktivací těchto dvou LZS za 18 měsíců studie (tj. v průměru 2,5 vzletů denně - v ČR necelých 1,5). Poněkud nezvykle působí i další čísla - autoři zjistili, že doktoři významně častěji nechávají pacienty na místě (8,7% vs. 4,6%) a také s nimi méně často létají do nemocnice (27% vs. 44%). Doktoři také významně častěji intubují (38% vs. 13% u pacientů s GCS < 15) a samozřejmě častěji ukončují resuscitaci na místě. Doba strávená na místě se přitom u doktorů ani paramediků výrazně neliší (27 vs. 26 minut), nepotvrdila se tak hypotéza, že doktoři budou na místě ztrácet čas a ve snaze provést "odbornější" výkony budou zdržovat transport do specializovaných center. Autoři studie, jejímž cílem nebylo zhodnotit outcome pacientů, ale porovnat parametry zásahů jako takových, konstatují, že dobře vycvičení doktoři nejsou o mnoho pomalejší než paramedici, a snad mohou přispět ke komplexnější péči o pacienty. Uf, tak snad nás tedy záchranáři i u nás ještě na té letecké nechají dožít, když nejsme o tolik horší :-).

Zdroj: Roberts a spol. Influence of air ambulance doctors on on-scene times, clinical interventions, decision-making and independent paramedic practise, Em Med J. 2009;26:128-134

Zdroj : zachrannasluzba.cz

P.S. Pane doktore, já myslím, že v českých a moravských krajích bude zcela jistě i do budoucna zachován poměr posádek RLP a RZP v nějakém rozumném, personálně a finančně únosném poměru.
Proto žádné strachy !!!