Domácí porod skončil tragédií. Matka marně prosila o sanitku, porodní asistentka ji nechala vykrvácet

12.03.2017

Otřesný případ se odehrál v australském Melbourne. Porodní asistentka, která byla u domácího porodu, odmítala zavolat matce záchranku a trvala na domácím prostředí. Rodička Caroline Lowellová prosila o pomoc, protože se bála, že umírá. Dula Guye Demanuelle ale šestatřicetileté ženě místo toho podala homeopatika. Carolline zemřela kvůli masivní ztrátě krve dvanáct hodin po porodu. Australské úřady po zveřejnění případu zváží přísnější pravidla pro porody doma, uvádí server The Sydney Morning Herald.

Pět let starý případ předal nyní soudní lékař Peter White australským žalobcům. Navrhl, zda by porodní asistentka neměla být za úmrtí při domácím porodu obviněná. Vyzval rovněž k revizi nařízení týkajících se porodních asistentek. Ty bez registrace by podle něj neměly brát finanční odměnu, jinak by šlo o trestný čin.

Guye Demanuellová sice registraci v době smrti Carolline měla, po čtyřech měsících ale požádala o vyškrtnutí z australské agentury sdružující zdravotnické pracovníky. Prý už nechtěla pracovat v systému, kde je ženám nucena lékařská péče během porodu. I přesto ale dál nabízí své služby.

Soudní lékař White nyní oznámil, že ke smrti Carolline Lowellové nemuselo dojít. k nešťastnému konci podle něj přispěl i přístup porodní báby. Asistentka měla údajně lépe vyhodnotit předchozí zkušenosti nastávající matky, než si ji vzala do péče.

Hodinu krvácela do bazénku

Silně krvácející Lowellová zůstala podle lékaře ještě hodinu po narození dcery ve vodě porodního bazénku v tmavé místnosti. Během této doby ale asistenstka nekontrolovala krevní ztráty ani tlak. Jakmile se Carolline snažila z bazénku dostat, upadla do bezvědomí. Prosila prý předtím o záchranku, ale asistentka se rozhodla situaci řešit sama. Po převozu do nemocnice v Austinu zemřela v následujících 12 hodinách.

Anamnéza Lowellové přitom jasně ukazovala, že nastávající matka měla značné komplikace už při porodu prvního dítěte, navíc prodělala několik gynekologických zákroků. Ty měly asistentku varovat, aby zvážila, zda domácí porod není pro rodičku příliš rizikový. Navíc si porodní asistentka ani nevyžádala záznamy z nemocnice, kde Carolline rodila předtím a vsadila jen na dojmy a vyprávění své klientky.

Zachování domácího prostředí

„K těmto činům a opomenutí došlo bez objektivního úsudku a s minimálním ohledem na normy a protokoly,“ prohlásil koroner. Dula Demanuelová navíc po převozu Carolline do nemocnice odjela do jejího domu, kde zlikvidovala důkazy. Například vylila krvavou vodu z bazénku a nemocničnímu personálu v Austinu, kam Carolline už v těžkém stavu převezli, nedala odpovídající informace.

„Demanuelová je pro ženy riziko a nebýt jí, nepřišla bych o své jediné dítě,“ lituje dnes matka zemřelé rodičky Jade Markiewiczová. „Caroline byla báječný člověk a milující matka. Myslela si, že je v dobrých rukách, když bude rodit doma. Nikdy by ji nenapadlo, že když bude prosit o převoz do nemocnice, nevyjde jí vstříc,“ uvedla Markiewiczová, která nyní chystá na porodní asistentku žalobu.

Zarytá zastánkyně domácích porodů má navíc na svědomí víc zmařených životů, zjistil Peter White. Demanuelová asistovala například při porodu, kdy se dítě narodilo mrtvé. Údajně ani tehdy nezavolala na žádost matky lékařskou pomoc. Případ Carolline z roku 2012 by proto australské úřady měly přezkoumat a podle soudního lékaře i více regulovat pravidla pro porody doma. Ministerstvo zdravotnictví australského státu Victoria nyní regulaci zvažuje.

Zdroj: info.cz

Čtete také K domácímu porodu ani za milion, tvrdí porodník profesor MUDr. Antonín Doležal DrSc. po půlstoletí praxe

• Martin Kovařík Reagovat 12.03.2017
    Trochu vyčpělá zpráva: rok 2012
    Zdroj: http://www.smh.com.au/victoria/coroner-says-caroline-lovell-died-after-midwife-gaye-demanuele-let-her-bleed-out-in-birthing-pool-20160324-gnq3u1.html
  • Nikola Hoskova Reagovat 12.03.2017
    Autor si plete dva pojmy: Dula a PA. Dula není zdravotní personál a rodicku do provádí k porodu a pomáhá při něm. PA je kvalifikovaný zdravotník, jejíž náplní prace je vest samotný porod a rozpozná komplikace. Tudíž ví, kdy za včas zavolat zachranku. Tenhle hon na čarodějnice me unavuje..
    • Alan Mejstrik Reagovat 13.03.2017
      Ve vasi reakci se bohuzel skryva kruta pravda neznalosti systemu. Zavola zachranku...A co? Za 8 minut je tam zachranka. Lekar ZZS vyjme hypoxicke neurony a transplantuje nove.Nikoliv.Pokud dite prezije a pokud matka nezemre na vykrvaceni poda zalobu na lekare ZZS,ze zpusobil svou neodbornosti rozvoj detske mozkove obrny,oligofrenie atd. To ze asistentka nemela ani odsavacku a krisici vak,natoz aby umela tyto pomucky ovladat a vcas zasahnout,to ze nechala matku rodit do zachodove misy a ted nemuze plod vyprostit,to ze placentu zerou domaci mazlicci-psi a nejde zkontrolovat jeji celistvost to je realita ulice.A take je realita,ze nase Ustava chrani zivot matky,stejne jako plodu.Bohuzel casto jen na papire,protoze matky prekrici sve nenarozene deti,ktere nemohou demonstrovat,vest egoisticke kampane a soudit se o sve pravo na peci odpovidajici 3. tisicileti.Zivot je zazrak,je jen jeden.Kdyz ho poskodine,uz to nikdo nespravi.A uz vubec ne zachranka.
    • Jan Žoha Reagovat 14.03.2017
      Dobrý den,
      kvalifikovaný zdravotník by striktně odmítl asistovat u domácích porodů neboť, jakožto kvalifikovaný zdravotník, si je vědom všech rizik s tím spojených. Jen ještě podotknu, že ke komplikacím u domácích porodů, nemůže být nikdy záchranka zavolána včas...vždy je pozdě. Takže ten hon na čarodějnice, jak Vy říkáte, je oprávněný.