Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Domoci se svých práv soudní cestou je naprosto legitimní postup

29.09.2010

Domoci se svých práv soudní cestou je naprosto legitimní postup

Plzeňský kraj zaplatí záchranářům
za dlužné příplatky 1,3 milionu



Bezmála 1,3 milionu korun bude stát Plzeňský kraj smírné řešení sporů na Zdravotnické záchranné službě Plzeňského kraje. Víc než dvě desítky zdravotníků se soudně domáhaly osobních příplatků, které jim v letech 2006 až 2008 odebralo bývalé vedení záchranky.

Některé případy už kraj u soudu prohrál. Radní se dnes rozhodli o uvolnění peněz z rezervního fondu záchranné služby na zaplacení už prohraných soudních sporů a na mimosoudní vyrovnání zbývajících žalob, řekl dnes ČTK náměstek hejtmana Ivo Grüner (ČSSD).

Celkem 22 zaměstnanců dostane od 31.000 do 58.000 korun, uvedl. „Myslíme si, že finanční prostředky, které na to byly vynaloženy, byly zbytečné, že tento problém se měl řešit jinak a dřív,“ konstatoval. Mimosoudní dohodu, kterou vítají i sami zaměstnanci záchranky, doporučili vedení kraje také právníci.

Spory nastaly po plošném snižování a později odebrání osobních příplatků na plzeňské stanici za minulého vedení kraje a bývalého vedení záchranné služby. Záchranáři u soudu tvrdili, že o peníze přišli neoprávněně, bývalé vedení záchranky argumentovalo mimo jiné nedobrou ekonomickou situací.

Nový ředitel záchranné služby Roman Sviták, který do funkce nastoupil letos v létě, si vyřešení vleklého sporu vytkl jako jeden ze svých prvních úkolů. Výsledná suma u mimosoudního vyrovnání byla kompromisem mezi požadavky zaměstnanců a návrhem kraje, řekl ČTK.

Zdroj: zdn.cz


Co k předchozímu článku dodat? Čas od času i na ZZS nastává situace, kdy se lidé ze záchranek odhodlají domáhat soudního rozhodnutí tam, kde se svým zaměstnavatelem nenaleznou shodu nad některým problémem.

Zpravidla se jedná o takový problém, který je spojen s financemi, ať již výší odměn za práci, výší škodní události anebo o problém, který je s finančním ohodnocením nějakým způsobem v širších souvislostech propojen.

Ve většině případů se soudí jednotlivci. Sem tam se ale vyskytnou případy, kdy jsou žaloby podávány hromadně. Například článek výše, nebo kdysi soudní spor o krácené hodiny a potažmo i peníze za odpracované přestávky v práci.

Proč to zde zmiňuji? Je to proto, že před časem některé záchranky udělaly ze svých všeobecných sester se specializovanou způsobilostí zdravotnické záchranáře (viz.aktualita z 25.2.2010 )., což je dle mého v naprostém rozporu se zákonem 96/2004 Sb., který jasně definuje, kdo může získat odbornou způsobilost a poté vykonávat povolání (být zaměstnán jako) zdravotnického záchranáře. Všeobecná sestra se specializací v tom výčtu není. Samozřejmě se tak vedení těchto ZZS rozhodlo proto, aby všeobecné sestry nemuseli přeřadit do vyšší platové třídy a mohli je ponechat v 10. třídách se záchranáři. Myslím, že i tyto ZZS si zadělaly na podobný budoucí problém, který jako kostlivec ve skříni může tři roky spát.


Sigmund
Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.