Dopis prezidenta KZ ZZS ČR členům organizace a všem kolegyním a kolegům

Dopis prezidenta KZ ZZS ČR členům organizace a všem kolegyním a kolegům

Včera večer prezident Komory záchranářů ZZS ČR Mgr. Radomír Vlk rozeslal všem členům KZ ZZS ČR email (viz text níže), ve kterém informuje o dění v komoře. Pokud někomu tento email nepřišel, a ví nebo si není jistý, že je členem KZ ZZS ČR, tak jej prosíme, aby kontaktoval prezidenta na email prezident@komorazachranaru.cz a on prověří, proč tazatel email neobdržel. Po vzájemném vysvětlení dojde k nápravě.

Vážené kolegyně a kolegové,

chtěl bych vás informovat, že v termínu 1.10 a 2. 10. 2020 se bude konat XI. Mezinárodní odborná konference a XIV. Sněm KZ ZZS ČR. Místem konání bude opět Lednice, Hotel Galant. KZ ZZS ČR při této příležitosti oslaví 15 let od svého založení a chystáme na toto výročí několik překvapení. Budeme rádi, když si ve svých kalendářích uděláte čas a přijedete.Informace o spuštění registrace na konferenci budeme uveřejňovat na webu a FB.

Dále bych vám chtěl připomenout úhradu členského příspěvku pro rok 2020. Prokazujete nám tím nejen svou podporu, ale pomáháte nám jít dál. Úhradu lze provést převodem na účet KZ číslo 35-5931400267/0100, anebo prostřednictvím portálu PayU na stránkách KZ. Do poznámky či variabilního symbolu se stačí vhodně identifikovat, např. členským číslem.

Věnujeme se nyní několika tématům, která mohou být důležitá pro naši budoucnost. Vyzdvihl bych tři témata. Prvním je předčasný odchod do důchodu. Jsme v úzkém kontaktu s AZZS ČR a dalšími osobami zabývajícími se předčasným odchodem do důchodu a snažíme se maximálně podporovat a lobovat za kladný výsledek důchodové reformy. Ve světlech událostí posledních týdnů, kdy svět čelí Epidemii koronaviru SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění COVID-19, jsme opětovně vyzvali MZČR, aby se vyjádřilo k našemu dotazu ohledně práce ve ztíženém prostředí (infekční příplatek). Doposavad jsme na naše dotazy a připomínky bohužel nedostali žádnou reakci.

Dalším aktuálním tématem je vznik profesních komor po vzoru ČLK, která má svůj vlastní zákon. V současnosti jsou všechny existující nelékařské organizace a komory (včetně té naší) jen ve formě zapsaných spolků (dříve občanských sdružení). Česká asociace sester spolu s dalšími třemi obory, chce založit svou vlastní komoru. Již mají na MZČR připraven legislativní návrh. ČAS nabídla, abychom do společné komory vstoupili také. Poděkovali jsme za pozvání a požádali o nahlédnutí do legislativního návrhu tak, abychom nabídku mohli případně zvážit. Zatím jsme však bohužel návrh neviděli. Máme nyní několik možností, můžeme vstoupit do společného podniku s ČASem nebo usilovně začít lobovat a připravovat vlastní komoru či dále zůstat jen zapsaným spolkem. Jsme stále přesvědčeni, že pokud budou vznikat další zákony o komorách některých nelékařských oborů, chceme mít na úrovni zákona svou vlastní a nezávislou komoru. Cesta k ní je nicméně daleká a nemusíme na ní uspět. Je také stále možné, že všechny přípravy vzniku společných či samostatných komor opět skončí nezdarem, stejně jako v předchozích letech vznik takzvané „megakomory NLZP“.

Pokud máte k těmto i jiným tématům co říci či máte zajímavý podnět, budeme velmi rádi za sdělení. O váš názor velmi stojíme. V případě zájmu si přečtěte zápis z posledního setkání vedení KZ ZZS ČR.

Děkujeme vám za podporu a těšíme se na kongresu

Radomír Vlk