Doufejme, že navýšení platu lékařům nesníží na ZZS platy ostatním NLZP

22.03.2011

Doufejme, že navýšení platu lékařům nesníží na ZZS platy ostatním NLZP

Doktorům ze záchranek vyhláška platy
od března nezvýšila

Doktorům ze záchranek úhradová vyhláška platy od března nezvýšila. Upozornil na to dnes ředitel středočeské záchranky Martin Houdek.

Problém se týká všech zdravotnických záchranek. Navýšení jim stejně jako nemocnicím garantuje memorandum, které na závěr odborové akce Děkujeme, odcházíme podepsali ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) a šéf lékařských odborů Martin Engel.

Ministerstvo navýšení pro záchranáře do vyhlášky nezapracovalo, ač v připomínkovém řízení na toto opomenutí pojišťovny upozorňovaly. ČTK dnes pojišťovny potvrdily, že nemohou zaplatit něco, co ve vyhlášce není.

Záchranáři se podle Houdka cítí podvedeni. Příští týden budou na ministerstvu zástupci záchranek hledat řešení. Záchranáři chtějí měsíčně navíc 5000 až 8000 korun, jako dostanou lékaři v nemocnicích.

„Vyhláška je napsaná, jak je napsaná, záchrance by příspěvek na zvýšení platů prý měli dát zřizovatelé, ti na to ale nemají,“ řekla ČTK mluvčí pražské záchranky Jiřina Ernestová.

Podle mluvčího ministerstva Vlastimila Sršně navýšení platů lékařů v záchranných službách nemůže být financováno stejně jako u nemocnic, tedy pouhým navýšením úhrad od pojišťoven. „Pojišťovny se na úhradách pro záchranky podílejí jen zhruba do dvou pětin a je na krajích, aby s pojišťovnami našly řešení,“ řekl Sršeň ČTK. Tři pětiny peněz mají záchranky z rozpočtu kraje, kterému posílá stát peníze z výběru daní.

„Co se nám zprvu zdálo být pouze chybou či opomenutím, ukazuje se jako záměr,“ poznamenal Houdek. Asociace ředitelů zdravotnických záchranných služeb na to upozornila ministerstvo, prý se jen dozvěděla, že finanční prostředky by měl zajistit zřizovatel.

Podle Houdka takové řešení popírá všechny sliby, navíc přichází v době, kdy stát poslal Středočeskému kraji na letošní rok o miliardu korun méně než v předchozích letech. Kraj musel snížit příspěvek i pro záchranku. „I proto je takovéto sdělení ministerstva možné považovat za podvod a výsměch všem záchranářům,“ shrnul.

„Současná ekonomická situace nepřipouští navyšovat platby nad rámec vyhlášky. Pokud bychom měli platit víc, musí to schválit správní rada, která zasedá 28. března,“ řekl ČTK mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Rod. Prezident Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček dodal, že podle platné úhradové vyhlášky není jak navýšení pro záchranky udělat.

„Lůžková zdravotnická zařízení mají do konce března nahlásit pojišťovnám počty lékařů. Ve vyhlášce je vzorec, my podle toho navýšíme zvláštní částkou zálohy, bude to deset záloh od března do konce roku,“ vysvětlil.

K možným dotacím od krajů řekl ČTK náměstek pražského primátora pro zdravotnictví Ivan Kabický, že Praha sice má určitou možnost pomoci své záchrance finančně, bylo by to ale nesystémové. „Kdybychom sami peníze dali, bylo by to nestandardní a neřešilo by to vlastní princip. Navýšení pro záchranáře má být ve vyhlášce,“ řekl.

Zdroj: zdn.cz

P.S. Jen bych dodal nebo spíše upřesnil, že to možná je výsměch všem lékařům pracujícím na ZZS, ale zcela jistě to není výsměch všem záchranářům, protože záchranářům nemělo být přidáno nic.

Přidáno 22.3.2011

Větší peníze pro záchranáře? Závisí to na krajích

Kdo zvýší platy záchranářů? Jihočeskému kraji chybí 24 milionů