Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Dva podobné projekty k rychlému přístupu dat pacientů pro posádky ZZS

16.03.2010

Dva podobné projekty k rychlému přístupu dat pacientů pro posádky ZZS

ZPMV zpřístupní data pacientů, záchranáři si projekt chválí




Rychlý přístup k datům pacienta, kontrola nad vlastní zdravotní péčí a s tím související i úspora financí. To mají být hlavní plusy projetku Karta života, se kterým přišla Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra (ZPMV).

Projekt, který funguje na podobném principu jako internetová zdravotní knížka (IZIP), spustila pojišťovna počátkem února.

Databáze je přístupná samotnému pacientovi, praktickému lékaři a v omezené podobě i zdravotnické záchranné službě.

Ta si díky němu může již ve voze vyhledat základní údaje o pacientovi.

Náklady na zřízení byly téměř nulové, protože pojišťovna jen sesytemizovala data, která měla k dispozici. Platit nebude nic ani pacient.

Schwarz: projekt vítáme
Projekt si pochvalují zejména záchranáři, urychlí jim práci a pomůže v záchraně pacienta. „Iniciativu velmi vítáme. Lékař se v terénu dostává k pacientovi poprvé v životě, nic o něm neví. Nezná jeho medikaci, alergie, problémy a tento systém nám velmi pomůže,“ komentoval iniciativu ředitel Pražské záchranné služby Zdeněk Schwarz.

Celý systém souvisí s novými technologiemi, které jsou do vozů záchranné služby postupně umísťovány. Zhruba do tří měsíců by měly být ve všech pražských sanitkách.

„Spolupracujeme a jednáme i s dalšími pojišťovnami, toto je ale zatím první výsledek,“ dodal Schwarz. Připomněl, že projekt IZIP je v podstatě identický projekt, který ale nebyl za 5 let jednání dotažen do takovéto fáze.

Rozšíření i do ostatních krajů
Projekt je zatím v počáteční fázi, pojišťovna ale předpokládá, že by se měl v budoucnu rozšířit do celé republiky.

„Souvisí to ale s novými technologiemi a většina záchranných služeb jimi není vybavena. Elektronizace provozu nyní probíhá v kraji Vysočina, ostatní kraje o tom zatím jen debatují,“ uvedl ředitel ZPMV Jaromír Gajdáček s tím, že pozitivní výsledky by mohly přimět i ostatní pojišťovny, aby podobný projekt připravily.

Výhoda i pro samotného pacienta
Podle ředitele Gajdáčka je Karta života užitečná i pro samotné pacienty.

„Díky ní získají výpis ze svého zdravotního účtu, tedy přehled o penězích, které za jejich léčení zaplatila v předchozích třech letech pojišťovna,“ vysvětlil.

ZPMV hodlá podle ředitele touto cestou posílit prevenci. Klient, který zná náklady své léčby, je „vtažen“ do systému, aby se o sebe staral. Bude méně potřebovat lékaře a pojišťovna ušetří.

Pomoc by měl i praktickému lékaři, ten díky němu získá informace nezbytné k ještě efektivnější léčbě. Dozví se, jaké léky pacientovi předepsali jiní odborní lékaři a zjistí, zda jejich kombinací nehrozí pacientovi riziko.

Zdroj: zdn.cz



INFORMAČNÍ SYSTÉM ZDRAVOTNÍ DOKUMENTACE
KARTA POMOCI



Nadační fond Firm4y – Senior spustil celonárodní informační systém zdravotní dokumentace KARTA POMOCI. Karta je určena pro záchranné týmy a měla by se stát jednoduchým a účinným nástrojem při záchraně zdraví a života občanů.



KARTA POMOCI je ojedinělým celonárodním projektem Nadačního fondu Firm4y Senior. Slouží především lidem se zdravotními problémy, osobám ohroženým na životě, seniorům, handicapovaným spoluobčanům, ale i všem zdravým lidem, kteří pečují o své zdraví.
Poskytuje všem našim registrovaným uživatelům dodatečnou jistotu v urgentních případech ohrožujících život, například při dopravní nehodě, kolapsu nebo jiných krizových situacích. Přejeme ale všem, aby nemusela být ze zdravotního hlediska nikdy použita. V opačném případě budeme rádi, pokud v naléhavém případě pomůže či zachrání život.

Pokud dojde u držitele karty ke zdravotním komplikacím, může se pracovník záchranného integrovaného systému po setření stíracího pole na zadní straně karty přihlásit pod Vaším heslem do systému a okamžitě zjistit veškeré informace o Vašem zdravotním stavu, které jste zadali. Ať už se jedná o krevní skupinu, užívané léky, nemoci, alergie, úrazy, očkování, prodělanou léčbu nebo jiné důležité informace, jako kontakt na osobu blízkou...

KARTA POMOCI se vydává pro registrované uživatele na dobu 3 let a je zpoplatněna nadačním příspěvkem 290,-Kč na podporu projektů v sociální, zdravotní a vzdělávací oblasti a realizaci znovuzavedení pojízdných prodejen do českých vesnic a osad.



Zdroj: Nadační fond Firm4y – Senior
Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.