Dvakrát ze ZZS MSK. Úspěch ZZ na soutěži a prezentace na Dnech NATO

23.09.2015

Dvakrát ze ZZS MSK. Úspěch ZZ na soutěži a prezentace na Dnech NATO

Úspěch moravskoslezských záchranářů na zahraniční soutěži

Soutěž „ZÁCHRANA“ zahrnuje nejvýznamnější a nejprestižnější celoslovenskou soutěž záchranářů s mezinárodní účastí. Je koncipována jako metodické zaměstnání záchranářů při řešení odborných úkolů, zaměřených na neodkladnou zdravotní péči.

Součástí soutěže jsou zinscenované modelové situace, velmi věrně připomínající reálné zásahy záchranářů, s nimiž se posádky ZZS v praxi setkávají při poskytování přednemocniční neodkladné péče. Cílem soutěžních disciplín je prověřit teoretické znalosti a praktické dovednosti záchranářů během simulovaných zásahů ve ztížených podmínkách. Soutěžní týmy se musí vyrovnat například s nedostatkem relevantních informací, náročným terénem, činností ve tmě nebo prací pod tlakem času.

Na 24. ročníku soutěže reprezentovali Moravskoslezský kraj záchranáři Zdeněk Chovanec a Radim Kozelský, a to v kategorii nelékařských posádek. Naše posádka se umístila ve své kategorii na skvělém 2. místě. Ocenění a gratulace za toto umístění převzali na slavnostním galavečeru z rukou Doc. MUDr. Viliama Dobiáše, PhD. a MUDr. Táťany Bulíkové, PhD.

Záchranáři ZZS MSK se podíleli na průběhu akce Dny NATO 2015

Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje se během tohoto víkendu účastnila, stejně jako v předchozích letech, akce Dny NATO, které se konaly v areálu letiště Mošnov u Ostravy.

V rámci statických ukázek představili záchranáři svou práci a vybavení. K prohlédnutí byla dvě plně vybavená zásahová vozidla. Během soboty i neděle probíhaly komentované ukázky první pomoci, které návštěvníkům předváděl tým ZZS. Vyzkoušet bylo možno resuscitaci pacienta na modelech, a to za odborného dohledu záchranářů. Ukázek se neúčastnili pouze záchranáři, ale také proškolené děti, které svým vrstevníkům, ale i jejich rodičům ukazovaly, jak poskytnout základní první pomoc. Během obou dní konání akce se množství zájemcům záchranáři trpělivě věnovali. Vysvětlovali, předváděli, zodpovídali spousty otázek, učili správné postupy při ošetřování… nutno říci, že stanoviště záchranné služby bylo po oba dny doslova v obležení návštěvníků. Poskytnutí laické první pomoci v situaci náhle vzniklého a život ohrožujícího zdravotního problému je pro přežití pacienta mnohdy klíčové. Pracovníci záchranné služby proto příležitosti Dnů NATO využili také k výukovým a preventivním účelům, zaměřeným směrem k laické veřejnosti.

Část pro děti letos poprvé tvořila soutěž, kterou záchranáři uspořádali společně s partnerským nadačním fondem „Kryštůfek“. Malí návštěvníci plnili úkoly na čtyřech stanovištích, kde mimo jiné museli prokázat základní znalosti v poskytování první pomoci. Za úspěšné splnění úkolů pak byli odměněni.

Přítomnost ZZS však neměla jen účel prezentace, nýbrž i aktivního poskytování kvalifikované pomoci v místě akce. Pro případ zdravotních obtíží návštěvníků byla k dispozici plně vybavená sanitní vozidla a samozřejmě i jejich posádky. Další sanitky se účastnily coby ukázkové v rámci statické části programu, ale byly po celou dobu k dispozici také pro případ potřeby zásahu. Role ZZS však byla i koordinační. Záchranáři v průběhu soboty a neděle ošetřili necelé dvě desítky osob.

Jednalo se ponejvíce o alergické reakce či kolapsy, pacienty s hypoglykémií, dehydratací, vysokým krevním tlakem a podobně. Čtyři postižené přitom bylo nutno po provedeném ošetření následně transportovat do zdravotnických zařízení. Další drobnější ošetření při nezávažných obtížích záchranáři lidem poskytli, aniž by je evidovali. Nezaznamenali jsme případ, kdy by v místě konání došlo ke zdravotnímu postižení, jež by přímo ohrožovalo lidský život. Kuriózním byl pak případ srny, splašené při jedné z dynamických ukázek, která vběhla do prostoru pro diváky a došlo ke kontaktu mezi zvířetem a jednou z divaček. Otřesená žena byla ošetřena, ale její stav nevyžadoval další péči v nemocnici.

PhDr. Lukáš Humpl

Tiskový mluvčí ÚSZS MSK