Evropský parlament chce zavést povinnost záchranného systému eCall

07.07.2012

Evropský parlament chce zavést povinnost záchranného systému eCall

Záchranný systém eCall si europoslanci
přejí do povinné výbavy nových vozů

Evropský parlament volá po povinném vybavení všech nových vozidel zařízením eCall. Tento systém, jenž při dopravní nehodě automaticky volá záchranku pomocí nouzové linky 112, má zkrátit dobu dojezdu záchranářů na místo nehody. Kritici ale vzkazují – auta by se předražila, navíc bude tísňová linka zahlcena.

„Evropský parlament vyjádřil jasnou podporu tomu, aby všichni motoristé v Evropě mohli využívat systém tísňového volání zdarma,“ citují europoslankyni Olgu Sehnalovou (ČSSD) Hospodářské noviny. Podle studie by nový systém eCall mohl zmírnit závažnost zranění o 10 až 15 procent.

Ačkoliv je zavedení systému teprve na začátku, europoslanci musí připravit legislativní návrh, už proti němu stojí kritici. Podle nich by se při vážných dopravních situacích nešlo na univerzální nouzovou linku 112 dovolat, neboť by byla přetížená. Navíc by to zdražilo cenu nových aut.

S tím souhlasí i europoslanci občanských demokratů. Jedno zařízení by totiž stálo asi 5000 korun. Navíc se obávají nárůstu počtu neopodstatněných volání na tísňovou linku. Už nyní tvoří falešná volání na linku 112 asi 60 procent z počtu hovorů. Systém totiž linku vytočí i v případě, když se někdo nabourá do zaparkovaného auta.

Telefónika i T-Mobile se připravují

Europoslankyně Sehnalová si ale myslí opak. „Systém by měl představovat zhruba 300 telefonátů na tísňovou linku 112 denně, nemělo by tedy jít ani o nějaké výrazné zatížení sítě a výraznou částku v rozpočtu České republiky,“ řekla HN Sehnalová s tím, že si přeje, aby byl eCall povinný ve všech zemích EU do roku 2015.

Náklady na zavedení by se měly průměrně pohybovat kolem 25 milionů korun. Podle Sehnalové by Česko ale takovouhle částku platit nemuselo, v přípravách je totiž oproti jiným členským zemí Unie dále. Na systém eCall se u nás připravují už i operátoři. V plánu by mohla být společnost Telefónikou či T-Mobile.

Zdroj: parlamentnilisty.cz