Gratulace - První místo RLP ze Sčk

20.09.2009

.

Středočeští záchranáři přivezli zlato z mezinárodní soutěže

SLOVENSKO: Benešovská posádka rychlé lékařské pomoci zazářila na mezinárodní záchranářské soutěži Záchrana 2009, která byla pořádána ve slovenských Levicích.

18.09.2009

Benešovští záchranáři, ve složení lékař Palo Kačenga a záchranáři Adam Svoboda a Rudolf Kotek, nejen že vyhráli první místo v soutěži posádek RLP s lékařem, ale navíc získali i cenu pro absolutního vítěze soutěže. Čeští záchranáři tak podruhé v devatenáctileté historii této soutěže vybojovali vítězné trofeje.

Soutěž se konala ve dnech 10. – 13. září 2009 a její součástí byl i Kongres urgentní medicíny a medicíny katastrof a integrovaného záchranného systému. Hlavní motto akce bylo „Profesionalita, zodpovědnost, úcta, pokora“. Soutěže se zúčastnilo 15 posádek RLP - s lékařem a 27 posádek RZP – bez lékaře. Modelové situace byly pro týmy s lékařem i bez lékaře stejné, proto se po skončení mohl vyhlásit i absolutní vítěz.

10. 9. proběhl kongres v prostorách „Domu kultury Družba“. Po slavnostním otevření probíhaly přednášky souběžně ve dvou sálech. K vysoké odborné kvalitě kongresu přispěla určitě i účast kolektivu autorů z Územního střediska záchranné služby Středočeského kraje a Zdravotnické záchranné služby Královehradeckého kraje s prezentací MUDr. Romana Škulce „Přednemocniční hypotermie po náhlé zástavě oběhu - proč a jak na to“, která se zabývala studií chlazení pacientů po primárně úspěšné resuscitaci v terénu.

Po skončení kongresu již čekala na soutěžící posádky od 19 hodiny noční etapa s názvem „Methane“. „Měli jsme podle itineráře najít dopravní nehodu pravděpodobně většího rozsahu. Úkolem byl správný postup na místě, především nalézt všechny vozy a zraněné z nehody a správně postupovat při informování zdravotnického operačního střediska.
Cestou k úkolu nás nepřekvapila tajná úloha „Dusící se Karel“, u silnice odstavený osobní automobil schovával figurínu s cizím tělesem v dýchacích cestách“, řekl po skončení soutěže MUDr. Palo Kačenga. Pořadatelé soutěže totiž při startu posádku upozornili, ať po cestě k úkolu dává pozor a benešovským záchranářům bylo hned jasné, že je po cestě může čekat nějaké překvapení. Zastavili u podezřele odstaveného auta u cesty a uvnitř nalezli dusícího se muže, kterému pomocí Heimlichova manévru vyndali z dýchacích cest burský oříšek.

Ráno se pokračovalo denními etapami rozdělenými do třech částí. Na soutěžící posádky čekali skvěle připravené situace na všech stanovištích. „Za zmínku určitě stojí úkoly „€vri-bady“, kde jsme spolupracovali se zásahovou jednotkou policie při přepadení banky a „Mláka“ , kde jsme zachraňovali topícího se chlapce“, dodal Palo Kačenga.

Úkol „€vri-bady“ byl pro všechny soutěžní posádky zážitkem. Nejen že záchranáři měli spolupracovat s plně vybavenou zásahovou jednotkou policie, kterou museli při cestě nebezpečnými prostorami přepadené banky poslouchat na slovo, aby nedošlo k nežádoucím zraněním posádky při přestřelkách, ale navíc také museli do budovy banky prolézat s kompletním záchranářským vybavení dvířky pro psa. „V bance jsme pak museli poskytnou péči postřelenému diabetikovi a muži s infarktem. Konstatovali jsme také smrt zastřeleného lupiče“, řekl Palo Kačenga.

Vyhlášení 3. a 2. místa v obou kategoriích bylo připravené na náměstí v Levicích. Tradiční „spanilá jízda“ 60 sanitních vozů z Levic přes Vráble měřila více jak 40 km. Ve slavnostní atmosféře pořadu Slovenské televize „Modrá hviezda“ pak byly v příjmem přenosu předány záchranářské hvězdy v několika kategoriích a vyhlášeni vítězové soutěže posádek ZZS v kategoriích RLP, RZP a absolutní vítěz.

Výsledky:

Absolutní vítěz soutěže: