Hasiči dostali moderné sanitky, zvýšia možnosti predlekárskej prvej pomoci

v České republice

měl suplovat či nahrazovat

zdravotnickou záchrannou službu,

můžete hlasovat v anketě na webu.

ENEC. Hasiči v každom kraji Slovenska budú mať k dispozícii sanitné automobily s profesionálnou výbavou na poskytnutie predlekárskej prvej pomoci.

Moderné sanitky vybavené napríklad i autonómnym dýchacím zariadením odovzdala hasičom v pondelok v areáli hasičskej stanice v Senci ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD).

Ministerka ozrejmila, že iniciatíva vyplynula z pozitívnych skúseností, ktoré majú s používaním tohto typu vozidla hasiči v Bratislavskom kraji.

"Povedali sme si, že takouto technikou vybavíme všetky krajské riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ), preto dnes odovzdávame pre každý kraj kompletne vybavené vozidlá pripravené pomôcť v prípade mimoriadnych situácií," povedala Saková.

Prezident HaZZ Alexander Nejedlý objasnil, že vozidlá predstavujú najmodernejšiu zásahovú techniku v oblasti zdravotnej záchrannej služby.

"Vozidlá sú vybavené kompletnou zdravotníckou technikou, ktorú používajú zdravotní záchranári, okrem toho sú však vo výbave aj ďalšie komponenty použiteľné pri zásahu, napríklad hydraulické nožnice na vyslobodenie osôb v zdeformovaných havarovaných autách," informoval.

Sanitku budú používať špeciálne vycvičení hasiči.

"Okrem svojho základného výcviku majú aj kvalifikáciu ako hasič-zdravotný záchranár, sú preto stopercentne pripravení poskytovať predlekársku prvú pomoc, podobne ako zdravotní záchranári," dodal.

Zdroj + foto domov.sme.sk

• Jan Žoha Reagovat 29.03.2019
    Já to říkám pořád, že zdravotnický záchranář je slepá vývojová větev. Brzy zhyneme jako naši bratři neandrtálci. Na ty nihilitidy, na které neustále jezdíme, stačí řidič s šestistovkou a v dalších případech nás zastoupí požárníci. Takže máme dvě možnosti. Sedět na základně spát a pít kafe, jak řekl kolega Samek. A nebo jít makat do nemocnic. Čest.
    • Jan Žoha Reagovat 29.03.2019
      A to ještě nemluvím o možnosti certifikačního kurzu IP pro sestry, bo jak se to jmenuje. Který je opravňuje souložit na ZZS. Brzy nás takové vytlačí, bo jednoduše s vulvou si v práci užijete větší srandu, než s falusem. Consummatum est.
  • Vladimír Vašek Reagovat 01.04.2019
    Honzo, Honzo. Že tě ten doomsaying stále baví.