Hrdinové, kteří přišli o život při plnění svých povinností záchrany osob

13.04.2011

Hrdinové, kteří přišli o život při plnění svých povinností záchrany osob

Títo hrdinovia riskovali život kvôli nám
a sami oň prišli!

Prinášame vám prehľad najtragickejších udalostí, pri ktorých prišli o život tí, ktorí chránili tie naše - policajti a záchranári.
Slovensko prišlo za posledné roky o mnohých záchranárov či policajtov, ktorí za nás dennodenne nasadzovali životy či chránili náš majetok alebo záujmy. Podľa orientačných zistení Ministerstva vnútra SR sme stratili od roku 1990 do roku 2010 až 51 policajtov a hasičov. "Smrteľné služobné úrazy policajtov boli vo väčšine prípadov spôsobené konaním tretích osôb pri vykonávaní služobných činností," uviedlo pre TVNOVINY.sk tlačové oddelenie Ministerstvo vnútra SR.

14.október 2010
NEHODA SANITKY, AUTA A AUTOBUSU V B.BYSTRICI

Záchranárska obec oplakala Andreja Faglica
Nedávna tragická udalosť zasiahla všetkých. Predovšetkým však rodinu, kolegov a blízkych lekára a záchranára Faglica. Osudnou sa mu stal výjazd za pacientom 14.10.2010 na sídlisku Sásová v Banskej Bystrici. Štyridsaťštyriročná vodička Citroenu nedala prednosť záchranárom, vodič sanitky pri manévri narazil do autobusu MHD. Spolu s lekárom boli v sanitke ďalší dvaja ľudia. Šofér Jozef (30) mal ťažké poranenia hlavy, ďalší záchranár prepichnutú bránicu.
Andrej Faglic bol lekárom, pedagógom a záchranárom telom i dušou. Pre kolegov je jeho smrť veľkou stratou.

info na webu komory

2.január 2006
PÁD VRTUĽNÍKA MEDZI JANOVOU A NOVOU LEHOTOU

Traja záchranári leteli zachrániť choré srdce
O 17.56 h sa začal odvíjať príbeh, ktorý mal o tri hodiny smutný koniec. Trojčlenná posádka poslednýkrát odletela zo Sliača. Zo žilinskej nemocnice mali transportovať pacienta s chorým srdcom do Banskej Bystrice. Posádka v zložení: MUDr.Dalibor Timko (†32), záchranár Karol Javorský (†27) a pilot Viktor Remeň (†47) tam však už nedoletela. V ten deň bolo počasie na letovej hranici, ale záchranár Timko napokon dispečerom oznámil: “Hoci je to pritiahnuté za vlasy, dalo by sa letieť," a ďalej pokračuje, že počasie nie je práve najlepšie, ale “vykľučkovali by nejako”. Keď 19.30 h napokon odlietali zo Sliaču smer Žiar nad Hronom. Záchranná púť však skončila v horách medzi Janovou a Novou Lehotou. Po niekoľkých minútach vrtuľník pre zlú viditeľnosť narazil do korún stromov. Uvádza Pavol Svetoň na portáli vrtulník.sk
Muža, ktorému záchranári leteli na pomoc, museli previezť sanitkou. Operácia srdca sa podarila.

Obete pádu vrtuľníka leteckých záchranárov v Janotovej Lehote, január 2006. : Dalibor Timko, Karol Javorský a pilot Viktor Remeň.

25.jún 1979
NAJVÄČŠIA TRAGÉDIA ZÁCHRANÁROV SPRED 31 ROKOV

Sedem záchranárov zahynulo pri páde vrtuľníka, išli zachrániť nemeckú turistku
V Dome Horskej služby v Starom Smokovci zaznamenala služba v pondelok 25. júna 1979 krátko popoludní volanie o pomoc - potrebovala ju návštevníčka z Nemecka. Na pomoc jej išli deviati záchranári: horskí záchranári Štefan Estočko, Martin Hudák, Pavol Húska, Bernard Jamnický, Ladislav Janiga a Milan Kriššák, ako i posádka vrtuľníka Mi-8 v zložení Vladimír Bačák (prvý pilot), Svätopluk Nitsch (druhý pilot) a Václav Dvořák (palubný mechanik) boli vtedy v pohotovosti. Žiaľ, šesť z nich zahynulo na mieste, Milan Kriššák niekoľko hodín po nehode, a akoby zázrakom prežili druhý pilot Svätopluk Nitsch a záchranár Ladislav Janiga.

Ten si spomína na tragédiu takto: "Chystali sme sa na vystúpenie z vrtuľníka. Každý si upravoval výstroj a venoval sa svojim veciam. Zrejme sme spodkom stroja narazili na kamenný výčnelok. Nasledoval asi stometrový pád dolu. Čo si z toho pamätám? Množstvo sált, nárazov, výbuch nádrže s pohonnými hmotami, výkriky," uviedol pre sme.sk

Takto si spomína na osudný deň syn Ladislava Janigu, Jozef

Šéf horských záchranárov Jozef Janiga sa naozaj "potatil". Od jeho sna ho neodradila ani tragická nehoda vrtuľníka v roku 1979, kde bol i jeho otec, no ten haváriu prežil. A ako si spomína na osudný deň? "Mal som vtedy 11 rokov, moja sestra o dva roky viac. Keď som prišiel zo školy, mamka nám povedala, čo sa stalo. Pamätám si to ako dnes. Veľmi plakala. Ale už v škole boli nejaké šumy, že spadol vrtuľník. Nevedeli sme však, kto v ňom bol. Už som si uvedomoval, aké to môže mať následky. Ale tým, že tatko prežil a bol v nemocnici, som stále veril, že vyzdravie a vráti sa domov. Vo vrtuľníku som poznal takmer všetkých, okrem dvoch záchranárov," povedal pre TVNOVINY.sk Jozef Janiga.
.

Súvisiace články

VIDEO: Pozrite si animáciu tragickej dopravnej nehody v Banskej Bystrici!

Michal: Lekár Faglic (†57) mi zachránil život, keď som bol bábätko!

Zdroj + celý článek s fotodokumentací: TVNOVINY.SK