Hromadné neštěstí na Novojičínsku - AKTUALIZOVÁNO 20. 2. 2013

17.02.2013

Hromadné neštěstí na Novojičínsku - AKTUALIZOVÁNO 20. 2. 2013

Záchranáři zasahovali u požáru domu ve
Frenštátě pod Radhoštěm

Posádky Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje zasahovaly brzy ráno u požáru domu ve Frenštátu pod Radhoštěm na Novojičínsku. Informaci o výbuchu a následném požáru v panelovém domě obdrželi operátoři ZZS krátce před čtvrtou hodinou. Na místo neštěstí se sjely posádky ze stanovišť ve Frenštátě, Novém Jičíně, Kopřivnici, Frýdlantu nad Ostravicí a Rožnova pod Radhoštěm (ZZS Zlínského kraje). Postiženým pomáhaly tři lékařské a čtyři zdravotnické týmy záchranářů.

Posádky záchranné služby ošetřily a do zdravotnických zařízení poté transportovaly celkem jedenáct zraněných osob. Kromě osmi dospělých šlo také o tři děti.

Žena s vážnými popáleninami druhého až třetího stupně na přibližně 60% povrchu těla byla ošetřena a předána na popáleninové JIP Fakultní nemocnice Ostrava. V popáleninovém centru byl předán rovněž osmatřicetiletý muž s popáleninami obličeje, břicha, hrudníku a končetin.
Do téhož zdravotnického zařízení jsme po poskytnutí lékařské pomoci na místě události přepravili
dalšího muže, jenž utrpěl lehčí popáleniny a také inhalační trauma; muž byl po ošetření ve FN posádkou ZZS transportován do Městské nemocnice Ostrava, a to z důvodu potřeby léčby v hyperbarické komoře. Dvaačtyřicetiletý muž byl záchranáři ošetřen po nadýchání zplodinami hoření a přepraven na urgentní příjem, rovněž do FN Ostrava.

Ošetřen posádkou ZZS musel být i jeden ze zasahujících hasičů, a to s poraněním obličeje a hrudníku, také on byl předán na popáleninovém centru fakultní nemocnice.

Tamtéž byly transportovány ještě tři děti, a to ve věku mezi čtrnácti a sedmnácti lety. Všechny byly při vědomí a utrpěly popáleniny v oblasti končetin, v jednom případě pak nadýchání kouřem.

Do nemocnice v Novém Jičíně posádky ZZS přepravily tři zraněné – jednalo se o třiadvacetiletého muže, čtyřicetiletou a jednašedesátiletou ženu. Všichni byli intoxikováni zplodinami hoření.

Na místě je v tuto chvíli v souvislosti s událostí potvrzen jeden mrtvý a není možno vyloučit další oběti na životech. Zásah hasičů a policistů dále trvá. Záchrana osob již skončila, na místě zůstává jedna posádka ZZS. Blízkým zasažených a dalším osobám pomáhá interventka ZZS, a to spolu s psycholožkou PČR.

Další aktuality o situaci na místě požáru nebude ZZS poskytovat, se svými požadavky se prosím obracejte na mluvčí PČR.

PhDr. Lukáš Humpl
Tiskový mluvčí ZZS MSK