Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Informace z proběhlé MEKA 2008

23.02.2008

.

M E K A.....2 0 0 8.....B R N O,

7. – 8. února 2008




Konference o medicíně katastrof a o krizové připravenosti již získala tradiční řád. Každým rokem se v únoru sejdou krizoví manažéři, jejich zdravotničtí kolegové z nemocnic, záchranáři z terénu, příslušníci ostatních složek IZS, zejména z řad hasičů a snaží se v přednáškovém odborném programu posunout konkrétní problematiku v naší reálné situaci opět kupředu.

V tomto roce měla MEKA i zahraniční účast z blízkých zemí se srovnatelnými demografickými a geografickými podmínkami – ze Slovenska a z Německa, a měli jsme možnost porovnávat systémy, osnovy vzdělávání, mimořádné události a jejich řešení. Aktivně přispěli do programu i ti účastníci, kteří byli na dlouhodobých zahraničích misích, ve vedoucích zdravotnických funkcích NATO, takže zahraniční údaje i události viděli očima českých možností pro zdokonalování.
MEKA představuje určité konsenzuální fórum aktivních zájemců. Organizaci před lety zahájila a stále ji na sebe přejímá Úrazová nemocnice v Brně s nezastupitelnou aktivní rolí Ing. Vl. Neklapilové z Informačního střediska medicíny katastrof. K materiálům pravidelně – i letos - náleží CD sborník s charakteristickým designem obalu.

Souhrnná přenáška o rizicích 21. století z hlediska medicíny katastrof byla přednesena velmi systematicky a přehledně ředitelkou Odboru krizové připravenosti Ministerstva zdravotnictví ČR MUDr. D. Hlaváčkovou. Vyzněla v duchu, že počet i druh rizik stoupá – jde o mechanické výbušné ataky, chemická, biologická i radiační rizika. O všech má být obyvatelstvo informativně poučeno, i když tyto problémy zatím zcela vytěsňuje z povědomí svého životního stylu. Nicméně na profesionálech, na jejich organizacích spočívá úkol, daný krizovými zákony – být na reálná rizika včas a kvalitně připraven. To ovšem znamená velmi komplexní pojetí, přičemž stojíme vybaveností, informovaností obyvatelstva a organizační propojeností sítí tísňových služeb v úvodu, na startovní čáře. Situace není v sousedním Německu o mnoho dále, jak vyzněla přednáška německých hostů. Na obou stranách hranice existují krizové zákony, ale jejich konkrétní zajištění, výuka, nácviky atd. mají „ časový skluz“. Nicméně klasické traumaplány se nyní nejen inovují, ale kompletizují se na plány krizové připravenosti; doplňují se evakuačními plány, součinností při celostátní nebo regionální aktivaci pandemického plánu. Obsahují již požadavky dekontaminace před ošetřujícím zdravotnickým zařízením, vyžadují izolaci v rámci pandemického plánu při transportu i hospitalizaci, i další položky, které si doba vyžaduje. Byly vzneseny centrální požadavky na ochranné prostředky pro zdravotníky v první linii při chemické a biologické kontaminaci pacientů, aby zůstaly zachovány jejich dostatečné práceschopné počty. O možnosti získat ke spolupráci posluchače lékařství z vyšších, klinických ročníků se jedná.

Rizika mohou být v různých momentech. Ukázal to výbuch ve skladu vojenské munice v Novákách na Slovensku stejně jako teroristické útoky na evropském kontinentu v Londýně a v Madridu, řetězová srážka s blokádou průjezdu na čtyřproudové komunikaci v České republice po havárii velkokapacitního nákladního vozu s paletami skleněných lahví piva.
V Madridu se projevila rizika sítí operátorů mobilních telefonů a zásadní výhody versus zásadní nevýhody při vypnutí těchto komunikačních, ale i odpalovacích sítí při akutní hrozbě propojených výbuchů. Na nejvhodnějším modelu zachování komunikace versus riziko sdružených výbuchu se v České republice ve velkých aglomeracích dále intenzivně pracuje.

Toxikologická problematika byla velmi dobře a přehledně přednesena profesorkou Pelcovou. Vyniklo však, že zajištění životně důležitými antidoty je nedostatečné, drahé, antidota nejsou běžně řádně registrována SÚKL a mimořádné povolení se strany SÚKL má dlouhý úřední průběh. Atropinu je příkladně dostatek, flumazenil (antidotum proti benzodiazepinům) není vitálně nutný, protože terapeutický index ovlivnění myokardu benzodiazepiny je přibližně 1 : 8 000 a symptomatická péče je v úvodní fázi lege artis postup. Scházejí však dostatečná množství antidot s nutností okamžitého podání, které zachrání život a/nebo předejde daleko významnější postižení – antidotum kyanidů, inkapacitancií s centrálním anticholinergním syndromem (CAS) atd.
Informační toxikologické středisko plní výborně funkci při otravách jednotlivců nebo několika málo osob a to i neznámými nutraceutiky a doplňky stravy, i novými a/nebo zcela nezvyklými čistícími a zemědělskými přípravky,. Ale zásoba antidot v porovnání s větším až velkým počtem současně akutně postižených pacientů je malá. Soustřeďuje se v určitých centrech, odkud trvá delší dobu je expedovat v terapeutickém oknu, pokud je otrava ve vzdálenější oblasti. Nemocnice mají mizivé zásoby. Zásoba Tamiflu je v nemocnicí individuální, léku probíhá doba použitelnosti. Státní rezerva pokrývá asi 30 % obyvatelstva oproti Německu, které počítá se 100 % proočkovaností.
Dekontaminační možnosti jsou zdlouhavé. Jsou v kompetenci hasičů, mají být umístěny těsně vně nemocnic, aby nemocnice nebyly zasaženy kontaminací a zachovaly si funkční pracovní potenciál zdravotníků. I zde je v IZS naléhavý článek k řešení. Ani voda odtékající z dekontaminačních boxů nesmí kontaminovat čistou zónu, do níž je pacient přijat.
Ministerstvo zdravotnictví uvolnilo fondy pro nákup nejdůležitějších ochranných pomůcek a vybavení – pro těsnící brýle ochranné štíty, dlouhé rukavice, 3M ústenky, atd., a důrazně doporučilo velkým a přímo řízeným nemocnicím, aby vybavení doplnily jednorázovými empíry, prostěradly, rukavicemi atd.
Pro vzrůstající počet malých letišť v České republice se připravují předpisy, již závazně přijaté pro naše centrální letiště v Praze-Ruzyni, aby se vyloučilo riziko náhlé agresivní akce nebo importu nebezpečných komodit i na těchto místech.
Zvýšená pozornost se věnuje možnostem zavlečení nebezpečných virových infekcí, přenášených aerosolem na naše území a zavlečení farmakorezistentní tuberkulózy plic.

Ve všech sekcích bylo zřejmé, že větší část úkolů je před námi, že je třeba zhostit se jich nejen pohotově, ale i společně, cestou správně pojímaného a realizovaného IZS.


Jarmila Drábková
jarmila.drabkova@fnmotol.cz


Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.