IZS zvládl hromadné neštěstí na D-1

21.03.2008

.

Zásah záchranářů v režimu hromadného neštěstí

JIHLAVA: Mezi prvními složkami zasahujícími u největší dopravní nehody v historii České republiky a dálnice D1, byly profesionální zdravotničtí záchranáři. Přinášíme Vám informace o jejich práci v kritické době tak, jak o to informoval ředitel zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina Lukáš Kettner a mluvčí hasičů na Vysočině Petra Musilová.

21.03.2008 Aktualizováno 21.03.2008 10:51:02

Na místě v extrémních podmínkách zasahovaly dvě zdravotnické helikoptéry (spolu se třemi policejními stroji bylo celkem nasazeno pět vrtulníků, dvanáct sanitních vozů z Velkého Meziříčí, Pelhřimova, Třebíče, Jihlavy a Humpolce.

SMS vyrozumění pracovníků
Nasazeno do terénu bylo celkem 31 zdravotníků, na sedm osob byl posílen v době řešení dopravní nehody i dispečink záchranné služby. Přímo na místě zasahovalo šest lékařů.

Po aktivaci režimu hromadného neštěstí byly na místo vyslány všechny dostupné posily, všichni pracovníci záchranné služby byli o události informováni prostřednictvím SMS zprávy. Nasazeny byly i sanitní vozy Českého červeného kříže.

Nadprůměrný počet výjezdů v celém kraji
Ošetřeno na místě nehody bylo 30 osob, z toho 6 těžce zraněných. Všechny osoby byly do dvou hodin od vyhlášení nehody vyproštěny, ošetřeny a převezeny k následnému ošetření do nemocnic v Jihlavě Pelhřimově a v Brně
Kromě občanů České republiky ošetřila při nehodě záchranná služba kraje Vysočina deset občanů cizí státní příslušnosti - šest Slováků, dva Portugalce, jednoho Brita a Němce.
Během dvouhodinového zásahu zdravotníků na dálnici D1 vyjížděli zdravotníci záchranné sužby také k dalším 40 pacientům. Toto číslo je nadprůměrné vzhledem k průměrnému dennímu počtu zásahů kolem 90 za 24 hodin.

Zdroj: HZS kraje Vysočina, Katastrofy.com, ZZS Kraje Vysočina