Jak je to od ledna s nemocenskou?

26.04.2009

.

ZMĚNY V NEMOCENSKÉM POJIŠTĚNÍ k 01.01.2009

Od ledna platí nová úprava v nemocenském pojištění a mnohde to nadělalo velké problémy a nedorozumění. Dokonce ani vykladatelé změn na různých školeních nemají v některých otázkách zcela jasno a v některých výkladech se dokonce i rozchází. Jelikož se nemocenské pojištění týká všech zaměstnanců, tedy i nás na záchrankách, tak jsem se rozhodl určitý přehled změn dát i na náš web. Pokud je mi známo, tak na Ministerstvu práce již připravují novelizaci pro zaměstnance s nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobou, která by se týkala i nás. Zatím ale bude i pro nás platí následující.

Výplatní termín – nejpozději 20-tého v měsíci (nemusí se hlásit)

Od 01.01.09 společník, jednatel, komanditista, člen družstva, studenti a žáci, příjem na základě těchto „funkcí“ nebude nemocensky ani důchodově pojištěn. Neplatí pro pracovní poměr na základě pracovní smlouvy.

PRACOVNÍ NESCHOPNOST (PN)

KRÁTKODOBÁ /do 14-ti KD..........DLOUHODOBÁ /nad 15 kalendářních dnů (KD)/

Zavádí se termín NÁHRADA MZDY

ÚHRADY za pracovní neschopnost: v kalendářních dnech /KD/

1. - 3.den 0,-Kč je BEZ náhrady
4. - 14.den 60% NÁHRADA MZDY platí zaměstnavatel!!!
15. - 30.den 60% Nemocenské vyplácí SPRÁVA sociálního zabezpečení
31. - 60.den 66% Nemocenské vyplácí SPRÁVA sociálního zabezpečení
61. a další dny 72% Nemocenské vyplácí SPRÁVA sociálního zabezpečení

Neschopenka má šest částí. Co s nimi?

I.část zůstává u lékaře

II.část Počátek neschopenky ŽLUTÝ PRUH zůstává
..................................................zaměstnanci, (legitimace práce neschopného)

III.část Počátek neschopenky MODRÝ PRUH odevzdat
..................................................zaměstnavateli účetní k likvidaci náhrady mzdy)

IV.část Počátek neschopenky ČERVENÝ PRUH odevzdat
................................................zaměstnavateli (účetní k likvidaci dlouhodobé PN)

V.část Ukončení neschopenky ČERVENÝ PRUH odevzdat
.................................................zaměstnavateli (účetní k likvidaci PN)

VI.část Ukončení do evidence – zůstává u lékaře

Zaměstnanec při počátku PN u lékaře obdrží 2.-4.díl neschopenky, 2.díl si nechá. 3.a 4.díl je povinen odevzdat svému zaměstnavateli nejpozději do 6.tého KD v měsíci. Při pozdějším odevzdání bude náhrada mzdy vyplácena v příštím výplatním termínu.

Při PN delší jak 14KD je zaměstnanec povinen nechat si u lékaře vystavit průkaz o trvání pracovní neschopnosti - „lístek na peníze“. PN se stává DLOUHODOBOU!!!

Při ukončení PN dostane zaměstnanec ukončení PN, to podepsané odevzdá zaměstnavateli.

OŠETŘOVÁNÍ ČLENA RODINY /OŠE/

Vzhled: 3.části:

I.část Rozhodnutí o vzniku
II.část legitimace
III.část Ukončení dávky

Zaměstnanec odevzdá zaměstnavateli I.a III.díl
ZMĚNA: rozhodnutí o převzetí potřeby – rodiče se v péči o dítě mohou prostřídat.

!!! NOVINKA: na neschopence, OŠE….je povinen uvést číslo účtu (NIKDY nepsat jméno na koho je účet veden – OSSZ neřeší), pokud bude uvedena pouze adresa, peníze přijdou na složenku, ale bude z nich sraženo poštovné.