Jako supi čekáme na smrt, úpí polští záchranáři

03.12.2021

Jako supi čekáme na smrt, úpí polští záchranáři

Při předchozí vlně koronaviru v Polsku sanitky s pacientem jezdily po celém vojvodství a často i za jeho hranicemi, dokud pro něj nenašly volné místo. Nyní je však přeplněnost nemocnic tak obrovská, že to nemá smysl. Portálu wp.pl to potvrdili dva varšavští záchranáři.

„Bude to znít hrozně, ale jsme zkrátka jako supi. Čekáme před nemocnicemi, až v nich někteří z těžce nemocných na koronavir zemřou a oni našeho pacienta přijmou místo něj,“ prohlásili záchranáři před Bródnowskou nemocnicí ve Varšavě.

Pacienty si předávají

Někdy čekají v sanitce s nemocným šest i více hodin. Když jim skončí služba, jdou domů. V sanitce je vymění další tým, který s nemocným vyčkává dál. Ten někdy vydrží, jindy ne. Smrt jednoho se stává vykoupením pro druhé, ale ne vždy, dodali záchranáři pro portál wp.pl.

„Výjimečná covidová tragédie nevyvolává v Polsku, kde například smolenská letecká katastrofa z dubna 2010 způsobila celonárodní trauma, zvláštní emoce. Nevídané, již třetí týden trvající tragické žně, kdy v zemi umírá denně přes pět stovek lidí, jsou veřejnosti prezentovány v podstatě jako běžné statistické číslo,“ napsal ve středu týdeník Polityka.

Prezident Andrzej Duda nevyhlásil během pandemie ani jednou státní smutek a katolická církev, která by v této věci měla co říct, zase zarytě spí, připomněl časopis.

„Nikdo nemluví o skutečných příčinách, mezi něž patří poměrně nízká kultura, hygiena i čistota. Zdravotnictví láme rekordy v obětavosti, ale také v improvizaci. Neměli bychom čekat, až na hrobech obětí pandemie vyroste tráva. Je třeba změnit naše priority. Dlužíme to těm, kteří nyní odešli na onen svět, ale i těm, kteří přijdou po nás,“ upozornila Polityka.

Zdroj+foto: novinky.cz

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.