Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Je velmi těžké uvěřit, že by se vůbec mohlo něco takového přihodit !

26.10.2011

Je velmi těžké uvěřit, že by se vůbec mohlo něco takového přihodit !

Záchranka zostřila kontrolní systém




Záchranka zostřila kontrolní systém zdravotnického materiálu používaného při výjezdech Opatření zavedl ředitel Územní zdravotnické záchranné služby Ivo Tukinski poté, kdy se v lékařském kufru, jenž je nezbytnou součástí vybavení při výjezdu záchranky, našly před zásahem posádky použité flexily, za pomoci kterých se do žil aplikují léky.

Díky kontrolnímu systému fungujícímu na ÚZZS se na chybu přišlo včas. V případě, že by lékař v akci aplikoval použitou flexilu, mohlo dojít k závažnému ohrožení zdraví pacienta. Ředitel záchranky proto podal trestní oznámení na neznámého pachatele.

Kontroly zdravotnického kufru, jehož minimální obsah je stanoven platnou vyhláškou, se provádějí na základě denních a týdenních harmonogramů práce středního zdravotnického personálu. Za vybavení lékařského kufru odpovídá ředitel záchranné služby, před každou směnou jej na základě vnitřní směrnice ÚZZS kontrolují sestry, které musí doplnit chybějící zdravotnický materiál nebo léky a vyřadit z použitý materiál s prošlou expirační lhůtou a nahradit novým.

V uplynulém týdnu kufr kontrolovala před výjezdem náměstkyně ředitele (dříve hlavní sestra). „Při rutinní kontrole ovšem zjistila, že kufr obsahuje devět použitých flexil se stopami krve. Mohlo by se teoreticky stát, že by zdravotnický personál ve stresu nebo v chvatu mohl odložit jednu použitou flexilu zpět do kufru namísto do vyhrazené nádoby na infekční materiál. Považuji za hrubou nedbalost, že tam bylo devět kusů najednou,“ uvedl Tukinski. Ten také okamžitě uplatnil finanční postih sestry, která kufr kontrolovala ještě před nálezem použitého materiálu.

„Často vyjíždíme v noci, k dopravním nehodám nebo k úrazům, jde o čas a zdravotnický personál pracuje pod velkým tlakem. Mohlo by tedy při zanedbání kontroly dojít k tomu, že by flexilu se zbytky krve použil u dalšího pacienta, aniž by si všiml, že není nová. Ošetřovaný klient - pacient by se tak mohl nakazit některým typem hepatitidy, v horším případě by mohl být infikován jiným závažnějším infekčním onemocněním. Z toho důvodu jsem věc konzultoval s právníky a podal jsem trestní oznámení,“ vysvětlil Tukinski. Hned po této události prošly kontrolou všechny ostatní zdravotní kufry.

Vedení záchranky na základě tohoto případu zostřilo kontrolu lékařských kufrů na všech svých pracovištích v regionu. Od nynějška je denně kontroluje na začátku směny nikoliv jedna, ale dvě osoby. Zpráva o kontrole se povinně uvádí v hlášení sester. „Kvalita a úspěch práce v záchranné službě víc než kde jinde závisí na vzájemné důvěře v týmu.

Věřím, že šetření policie prokáže, jak přesně se věc udála, abychom zachovali dobrou pracovní atmosféru v kolektivu, “ uzavřel Tukinski.


Zdroj: ZZS Karlovarského kraje
Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.