Jihočeská LZS by měla od pololetí roku 2013 létat z nového heliportu

06.09.2012

Jihočeská LZS by měla od pololetí roku 2013 létat z nového heliportu

Jihočeská záchranná služba bude mít od roku 2013 nový heliport

Jihočeští záchranáři budou od poloviny roku 2013 létat k zásahům z nového heliportu, který vznikne na českobudějovickém letišti. Rada kraje vyhlásila na projekt, jehož náklady se odhadují v řádech desítek milionů korun, výběrové řízení. Práce na stavbě by mohly začít na přelomu roku, řekla náměstkyně hejtmana Jihočeského kraje Ivana Stráská (ČSSD).

Momentálně záchranáři létají k případům z letiště na Hosíně u Českých Budějovic. Podle kraje je však tento objekt už nevyhovující. "Problematický je jeho stav i to, že je tam letecká záchranka v nájmu. Do dvou let může být tato situace neudržitelná a my jsme si vědomi toho, že je naší povinností tuto službu pro obyvatele kraje zajistit," řekla Stráská.

V novém objektu na českobudějovickém letišti by mělo vzniknout také výjezdové stanoviště pro záchranáře. To prý pomůže pokrýt události v okolí frekventované výjezdové komunikace z města směrem na Český Krumlov.

Společnost Letiště České Budějovice, kterou založilo město České Budějovice a Jihočeský kraj, chce celý areál postupně rekonstruovat a získat licenci pro veřejné mezinárodní letiště. Potom bude moci provozovat i pravidelné linkové lety.

Nyní se letiště využívá zejména pro sportovní létání, zvyšuje se ale podíl obchodních letů a slouží také pro přepravu zboží. Českobudějovické letiště je v provozu pět let a v průměru odbaví zhruba 10.000 letů ročně.

Zdroj: tribune.cz