Jihočeská ZZS postavila v Plané u Českých Budějovic nový heliport LZS

11.09.2015

Jihočeská ZZS postavila v Plané u Českých Budějovic nový heliport LZS

Jihočeská letecká záchranná služba má nový heliport

Jihočeská letecká záchranná služba se po 20 letech vrátila na letiště do Plané u Českých Budějovic. Vznikl tam nový heliport, který funguje od srpna ve zkušebním provozu. Letecká záchranná služba tak opustila letiště na Hosíně, odkud vyrážela k zásahům od roku 1995.

Náklady na vybudování nového heliportu se pohybovaly v řádech desítek milionů korun. ČTK to řekl Radek Šíma z kanceláře hejtmana Jihočeského kraje.

Záchranná služba usilovala o vybudování vlastní letecké základny několik let. Na letišti v Hosíně byla navíc pouze v pronájmu. V roce 2006 vedení Jihočeského kraje, který je zřizovatelem záchranné služby, navrhlo vybudovat heliport v Plané. „Provoz základny na letišti Hosín začal být nevýhodný a stav byl výhledově neudržitelný,“ řekla mluvčí záchranné služby Petra Kafková.

Stavba heliportu začala loni na jaře. Ze strategického hlediska má Planá i výhodnější polohu, jelikož se nachází blízko českobudějovické nemocnice, kam záchranáři pacienty nejčastěji přepravují. Na letišti také začal provoz pozemní posádky, pro niž vzniklo v areálu zázemí. „Z tohoto stanoviště bude zabezpečena především oblast jihozápadně od Českých Budějovic a frekventovaná silnice na Český Krumlov,“ řekla Kafková.

Investice do stavby nového heliportu a s ním spojeného zázemí má i ekonomický podtext. Záchranná služba například nebude muset platit za pronájem prostor v Hosíně a několik let se nebude muset v novém objektu dávat peníze na údržbu nebo opravy. Letecká záchranná služba působila v Plané v letech 1991 až 1995, kdy využívala tehdejší vojenské letiště.

Provoz zajišťuje společnost Alfa Helicopter vrtulníkem Bell 427.

ČTK