K téměř nic neřešící nabídce zaujala vláda naprosto neutrální postoj

08.03.2012

K téměř nic neřešící nabídce zaujala vláda naprosto neutrální postoj
Na celé situaci s až groteskním podtextem dát či nedát a co dát a co už ne, snad už nikoho z nás, kteří celý vývoj sociálního programu kontinuálně sledujeme, asi nepřekvapí zhola nic. Nadiktovat do pera novináře, který informaci pouští do světa, že nynější návrh kopíruje původní či předchozí návrhy, je ovšem hodně mimo realitu. Že je tomu skutečně tak, že z původního návrhu nezůstalo téměř nic, se můžete přesvědčit, pokud si původní návrh sociálního programu s nynějším návrhem zkonfrontujete. Znění původního návrhu jsem pro vás naposledy vložil do aktuality ze 17 srpna 2011. Pokud se podíváte i na našem webu dolů, tak v anketě uvidíte, že o odchodné mají zájem jen 2% z vás. Naopak 94% podpora výsluh zůstala bez povšimnutí.

Vláda asi odsouhlasí odchodné a dovolenou navíc pro záchranáře

Kabinet zřejmě bude souhlasit s poslaneckým návrhem, podle kterého by záchranáři získali nárok na odchodné a také až týden dovolené navíc. Základní odchodné by činilo jeden průměrný měsíční plat, nejvyšší jeho šestinásobek. Vláda projedná novely zákoníku práce a zákona o zdravotnické záchranné službě ve středu. Vytkne jim podle předběžného stanoviska formální nedostatky.

Odchodné chtěli poslanci a po nich i senátoři včlenit do návrhu nového zákona o záchranné službě už loni. Nakonec se to ale nepodařilo. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) tehdy slíbil, že úpravu předloží co nejdříve znovu.

Nynější předloha, podepsaná skupinou poslanců ze všech sněmovních stran, prakticky kopíruje předchozí návrhy. Na odchodné by měli nárok záchranáři po dosažení věku 50 let, pokud v záchranné službě odpracovali nejméně 15 let. S každým rokem odpracovaným navíc by se částka zvyšovala o třetinu průměrného měsíčního platu až do mezní hranice jeho šestinásobku.

Vyplácení odchodného a dodatková dovolená podle předkladatelů „nepřevýší v první fázi částku do 50 milionů korun“. Každý další rok se očekávají náklady do deseti milionů. Hradit je budou zřizovatelé záchranných služeb, tedy kraje.

Stanovisko vlády je pro zákonodárce jen doporučením. O předloze rozhodne parlament.

Zdroj: zdn.cz

Část jednání vlády a odstupném

B. K projednání s rozpravou:
2. Návrh poslanců Jiřího Štětiny, Lenky Andrýskové, Jiřího Rusnoka, Borise Šťastného, Marka Šnajdra, Jiřího Skalického, Aleše Roztočila, Pavla Holíka, Jaroslava Krákory, Soni Markové a Vojtěcha Adama na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 374/2011 Sb., o zdravotnické záchranné službě (sněmovní tisk č. 593)
č.j. 169/12
Předkládá: místopředsedkyně vlády a předsedkyně Legislativní rady vlády
Výsledek jednání vlády: Vláda přijala neutrální stanovisko.

Výsledky jednání vlády dne 7.3.2012