Karlovarský kraj připraví studii společného operačního střediska složek IZS

Karlovarský kraj připraví studii společného operačního střediska složek IZS

Karlovarský kraj připraví studii společného operačního střediska pro hasiče, Policii ČR, strážníky a záchrannou službu. V příštím roce by pak měl být zpracován projekt a zároveň začne kraj hledat možnosti financování, řekl náměstek hejtmanky Petr Kubis (ANO).

Kraj už v soutěži vybral architekta, který zpracuje studii. „Původně jsme na to měli milion korun, ale podařilo se nám zakázku vysoutěžit za necelých půl milionu bez DPH,“ uvedl Kubis.

Odhadované náklady na stavbu společného operačního střediska všech složek Integrovaného záchranného systému jsou okolo 300 milionů korun. Je to tak vysoká částka, že by kraj chtěl získat dotaci.

V Karlových Varech už v jednom operačním středisku pracují hasiči a strážníci Městské policie Karlovy Vary. Společný dispečink umožňuje rychle a účinně reagovat na nahlášené události. Například díky kamerovému systému strážníků mohou hasiči rychle vyhodnotit situaci a vyslat k zásahu adekvátní techniku. Podobně by mělo usnadnit zásahy, pokud by v jednom dispečinku seděli vedle sebe ještě policisté a záchranáři.

Podobné středisko je zatím v Česku jen v Ostravě. Tamní Integrované bezpečnostní centrum stálo téměř 700 milionů korun. Většinu nákladů tehdy zaplatily evropské dotace.

Zdroj: zdravi.euro.cz

Ježek