Každý měsíc končí někde v ČR posádka RLP. A dle všeho bude hůř!

17.08.2013

Každý měsíc končí někde v ČR posádka RLP. A dle všeho bude hůř!

Záchranka v Telči bude v noci bez lékaře.
A personál stárne

Do Telče bude v noci jezdit lékař až z Jihlavy. Tato nepříjemná změna se chystá už od září. Podobný systém již několik let funguje na Pelhřimovsku a také na Havlíčkobrodsku. Telčský starosta píše na krajské ředitelství záchranné služby nesouhlasný dopis.

Jen do konce letních prázdnin bude na telčské záchrance sloužit lékař i v nočních hodinách. Od prvního září chystá Zdravotnická záchranná služba Kraje Vysočina zásadní změnu. V noci totiž bude telčská posádka záchranky bez lékaře.

Ten bude v případě potřeby jezdit až z poměrně vzdálené Jihlavy.

"Změna nám byla pouze oznámena. Samozřejmě se nám nelíbí, ale to je tak jediné, co můžeme dělat. Jako město totiž nejsme zřizovatelé," řekl telčský starosta Roman Fabeš s tím, že na krajské ředitelství záchranné služby chystá nesouhlasný dopis.

Podle ředitelky Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina Vladislavy Filové je však systém zvaný rendez-vous na Vysočině historicky prověřený a dlouhodobě se osvědčil.
"Z Havlíčkobrodska ani Pelhřimovska nemáme žádné negativní odezvy," uvedla.

Lékaři se blíží k důchodu

Na telčské záchrance nyní slouží několik lékařů, všichni se však již pomalu blíží důchodovému věku. Mladí lékaři přitom mají kvůli legislativní úpravě atestací velmi ztíženou možnost se do týmu záchranky dostat.

"Mám strach, co bude dál, když už teď byla přijata takováhle opatření," postěžoval si Fabeš.
K systému rendez-vous přistupuje postupně stále více záchranných služeb. "Je to především z důvodu nedostatku lékařského personálu, což je dlouhodobý a celorepublikový problém," vysvětlila Filová. Od nového roku navíc začne pro záchranky platit výjimka ze zákoníku práce a lékaři již nebudou moci odsloužit takové množství přesčasů jako dosud.

Zdravotnická záchranná služba si jako podklad pro plánovanou změnu nechala zpracovat analýzu. Z ní vyplynulo, že v noci mají záchranné týmy zhruba o 40 procent méně výjezdů než v denních hodinách. A pouze u 20 procent případů ze všech výjezdů je třeba přítomnosti lékaře.

Pomoc z Jihlavy

Krajské ředitelství záchranné služby proto věří, že zářijová změna nikoho na zdraví neohrozí.
"V Jihlavě budou neustále připravené dvě záchranné posádky s lékařem, z nichž bude vždy jedna připravena vyrazit do Telče," dodala Filová.

Budoucí situaci v Telči by mohla pomoci spolupráce s blízkými Dačicemi, které již leží v Jihočeském kraji.

Mezikrajská spolupráce v kraji zatím probíhá pouze tehdy, pokud je na Telčsku třeba další záchranky ve chvíli, kdy již domácí zasahuje u jiného případu.

"My jezdíme tam, kam nás pošle dispečink na základě dohody krajských ředitelů záchranné služby. V Telči zatím trvalá výpomoc potřeba nebyla, protože tam vždy sloužil lékař. Jak to bude dál, nevíme," uvedla vedoucí výjezdového stanoviště dačické záchranky Ludmila Fabešová.

Systém rendez-vous má být podle krajské zdravotnické záchranné služby flexibilní, pružnější a ekonomičtější.

Navíc má maximálně využívat spolupráce zdravotních posádek a pracovního času lékaře.

Dostaveníčko funguje, tvrdí na kraji

"Není nám známo, že by byl ze stran pacientů s provozem systému rendez-vous na Vysočině nějaký problém," uvedla mluvčí krajského úřadu Jitka Svatošová.

Rychlá lékařská pomoc systému rendez-vous je jedním ze dvou způsobů, jež jsou v České republice využívané k organizaci výjezdových skupin a stanovišť záchranných služeb.

Poprvé byl tento systém využit v 70. letech minulého století v Německu. Průkopníkem v České republice byla v roce 1987 Praha a nyní jej kromě Ústeckého využívají všechny kraje země.

Mladá fronta DNES, Barbora Kučerová

Zdroj: tribune.cz