Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Kdo by nechtěl bydlet ve Švýcarsku, že?! Ale uměli by lidé k výhodám, zvyknout si také na tamní systém ZZS?

05.10.2017

Kdo by nechtěl bydlet ve Švýcarsku, že?! Ale uměli by lidé k výhodám, zvyknout si také na tamní systém ZZS?

 

 

Volať vo Švajčiarsku rýchlu zdravotnú pomoc (Notruf 144) sa oplatí len v prípadoch, keď je paciet ohrozený na živote (infarkt, mozgová príhoda ai.). V prípade, že pacient na živote ohrozený nie je, ale je vážne chorý alebo zranený, dopravu do najbližšej nemocnice si väčšinou zabezpečuje sám. Auto, taxík, dokonca autobus, či MHD použije hlavne z dôvodu, že privolaním záchranárov si do značnej miery zaťažuje rozpočet.

 

Výjazd sanitky rýchlej zdravotnej pomoci (RZP) je napríklad v kantóne St. Gallen spoplatnený paušálne 650 CHF. a za každý najazdený kilometer si ešte priplatíte 7 CHF., a to sa s pacientom ešte ani nepohlo.

Poplatky za výjazd sa v celom Švajčiarsku pohybujú od 500 CHF. do 700 CHF. a jazdné sa ráta buď po kilometroch alebo po minútach. Pri základnom  zdravotnom poistení sa ako pacient na poplatkoch spolupodieľate 50%, ale celkové náklady pre RZP nesmú presiahnuť 5000 CHF. v jednom kalendárnom roku. V prípade, že pacient nie je ohrozený na živote, ale vo vážnom stave, tak RZP ho bude stáť tiež 50%, ale náklady na dopravu za jeden kalendárny rok nesmú presiahnuť 500 CHF. Ak sa dostanú cez túto hranicu, uhradiť musíte plnú sumu. Samozrejme si môžte RZP pripoistiť, a potom vykonávate úhradu iba do zazmluvnenej výšky, prípadne neplatíte nič. Keď sa už rozhodnete vytočiť číslo 144, tak sa skúste o situácii porozprávať s dispečerom, ktorý by mal správne vyhodnotiť, či je nutné poslať RZP. Zo zákona ste síce povinný v nebezpečenstve pomôcť, ale nezabudnite, že pri zlom vyhodnotení situácie, sa môžte dostať do problémov.

Do problémov sa dostala aj pani, ktorá z reštaurácie volala RZP k pacientke v epileptickom záchvate. Keďže nešlo o stav ohrozujúci život pacienta, faktúra bola síce poslaná pacientovi, ale ten ju odmietol zaplatiť a úhradu musela vykonať volajúca pani.

Sú situácie, keď je terén neprístupný alebo je nemocnica od miesta nehody príliš ďaleko. V takých prípadoch sa môže na záchranu použiť aj helikoptéra, ktorá stojí pacienta 90 CHF. za letovú minútu. Tu takisto platí, že základné zdravotné poistenie vám bude stačiť na 50% krytie nákladov, ale tiež iba do 5000 CHF. za jeden kaledárny rok.

Zdroj: slovak.ch

 

Sigmund

 

 

Komentáře k článku
  • Jan Žoha Reagovat 05.10.2017
    Bohužel, o takovém systému si můžeme nechat zdát. To by byla jasná politická sebevražda pro naše korytáře. Dále by se nám prudce zvýšila mortalita obyvatelstva, jelikož si nedokážu představit, jak by mohli přežít, a co by dělali naši spoluobčané, kteří si nedokážou vzít na teploty Paralen bez asistence ZZS, nebo se dopravit po vlastní ose s pohmožděným nehtovým lůžkem do našich vyspělých zdravotnických zařízení. Na druhou stranu by se zvýšilo průměrné IQ a fyzická zdatnost a odolnost obyvatelstva ČR, neb slabší a méně inteligentní jedinec, který by nebyl schopen se nové situaci v přednemocniční péči přizpůsobit...jednoduše pojde.
  • Alois Chuchvalek Reagovat 06.10.2017
    Mno, ono to zase nebude tak moc horký. Vzhledem k tomu, ze průměrná mesicni mzda je ve Svycarsku je 153 174 Kč. Pro jednoduchost tedy 10* vyšší nez u nas. 1 švýcarská koruna je cca 24,3 na naše. Výjezd RZP tedy stoji asi 12000 (pulku si hradi pacient - tedy 6000), děleno 10 kvuli průměrnému platu to je 600. Coz neni nikterak zavratna suma a krom chronicky nemocnych pacientu - z 95% v duchodovem veku - mam velke pochybnosti o tom, ze by to nekoho odradilo.

    Co se tyce epi zachvatu, je bohuzel zvwrejneno prilis malo informaci. Jednalo se o prvozachvat nebo o leceneho a sledovaneho epileptika? Je jasne dany spoustec epi zachvatu? Nedoslo u zachvatu k poraneni, typicky hlavy?
    • Jan Žoha Reagovat 06.10.2017
      Jde o to, že v systému PNP vůbec nějakou spoluúčast pacientů mají. Pokud by bylo zavedeno něco podobného u nás...řekněme 100 - 200Kč, jednoznačně by to systému pomohlo. A myslím si, že by se výrazně ulevilo pražské ZZS, která je v současnosti opravdu nejluxusnější taxi službou v ČR. On by si churavý pražáček rozmyslel, zda si zajede jednu zastávku tramvají do špitálu nebo vytočí 155. Jak by byla řešena agenda a byrokracie...to netuším
    • Jan Žoha Reagovat 06.10.2017
      Jedno je ale jisté. Ještě chvíli a nafouknutá bublina praskne. A to nemluvím jen o PNP, ale o zdravotnictví jako celku.
  • Jan Pokorný Reagovat 06.10.2017
    Chybí ovšem klíčové indikátory kvality péče, která je v přímé vazbě na kvalitu v PNP - např. úspěšnost rekanalizační léčby u CMP, AIM, NZO. Ani o jednom jsem nečetl, že by Švícaři excelovali.... Kdo a s jakou mírou odpovědnosti rozhoduje po telefonu, že jde o epi záchvat a ne NZO... Děkuji, nechtěl bych takový systém neboť je postaven na silné střední vrstvě obyvatelstva (která u nás není a stále se ztenčuje) a vyžaduje značnou zdravotní gramotnost obyvatelstva, která je u nás na úrovni analfabetismu i disciplinovanost a zodpovědnost od okolí postiženého. Naprosto nic z toho není u nás a velmi pochybuji, že Gaussova křivka rozložení populace je sice možná posunuta ve Švajcu směrem k vyšší úrovni zdravovědy ovšem stále existuje i tam... No a nakonec opravdu netoužím ke vší té práci ještě každému vypisovat fakturu či inkasovat a řešit do jaké míry měl nebo neměl zaplatit. Zazobanci by se té výši vysmáli a nezměnilo by se nic, připojišění dtto a snad vidíte všichni v jakých nuzných podmínkách žije 80% důchodců... No a konečně pokud má fungovat tento systém musí mít k sobě funkční alternativu na ty méně akutní stavy, tedy funkční nemocnice, kde vás po vlastní ose ošetří do hodiny a ne do 5 a více hodin, když se ZS by jste byl na řadě hned, musí fungovat primární péče zajišťovaná lékaři, kteří mají fyzickou sílu se k pacientovi dostat což u našich 70 a více lettých "praktiků" by šlo asi ztěží a minimálně v těchto segmentech půjde péče v ČR spíše ještě hodně dolů než opačně. Takže na první čtení dobré čtení, ale nechtěl bych být pacientem...
    • Ctirad Novák Reagovat 10.10.2017
      No ano, to máte pravdu. Jenomže dílčí úpravy našeho stávajícího systému nejsou možné. Musel by se strhnout celý. To se ale nikomu z korytářů a ani třeba ČLK nebude líbit. Co dalo práce tento socialisticko-kapitalistický model "black hole" zbudovat do přesně této podoby!

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.