Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Když jsem v práci na směně, jsem ve výkonu zdravotnického zaměstnání

12.10.2010

Když jsem v práci na směně, jsem ve výkonu zdravotnického zaměstnání
Ve zdravotnických novinách byl 11.10.2010 otisknut článek Záchranáři by mohli být lépe chráněni proti násilníkům, ve kterém se uvádí, že zastupitelé Středočeského kraje předložili do Poslanecké sněmovny návrh novelizace zákona 40/2009 Sb., Trestního zákoníku

Zastupitelé vychází z domněnky, že na zdravotníky, potažmo pracovníky ZZS se speciální ochrana ve formě vyšších trestů pro násilníky vztahuje jen v případech, kdy zdravotnický pracovník bezprostředně poskytuje pomoc, nebo zdravotní péči a že pokud útočník zaútočí v době, kdy zdravotník práci dokončí či během cesty na místo zásahu, tak se na útočníka vyšší trestní sazba nevztahuje.

Jsem přesvědčen, že tento výklad ustanovení zákona není správný, a že každému útočníkovi například v případě útoku na posádku ZZS, ať je v jakékoliv fázi zásahu, či snad dokonce na základně, hrozí vždy sazba vyšší. V zákoně je vždy uvedeno, zdravotnickém pracovníkovi při výkonu zdravotnického zaměstnání nebo povolání a zdravotnický pracovník vykonává povolání i v době čekání na práci nebo přesunu k nemocnému či zraněnému. Je v práci, je v zaměstnání, je připraven pomáhat. Po útoku již není připraven pomáhat.

Můžete si to přečíst sami:

Ustanovení, kde je použito přísnějších trestů pro pachatele násilných činů vůči zdravotnickým pracovníkům:

§ 140 Vražda odst. 3 f), § 145 Těžké ublížení na zdraví odst. 2 e), § 146 Ublížení na zdraví odst. 2 d), 353 Nebezpečné vyhrožování odst. 2 e)


„na zdravotnickém pracovníkovi při výkonu zdravotnického zaměstnání nebo povolání, nebo na jiném, který plnil svoji obdobnou povinnost vyplývající z jeho zaměstnání, povolání, postavení nebo funkce nebo uloženou mu podle zákona“

Na stránkách KZ ZZS ČR jsme o novém TZ a jeho přísnějších trestech pro násilníky na zdravotníky upozornili v aktualitě z 6.12.2009.

Sigmund
Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © 2020 Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.