Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Když se nic nezmění, budou RZP za fixační límce asi vybírat hotovost!

20.11.2011

Když se nic nezmění, budou RZP za fixační límce asi vybírat hotovost!

Pražská záchranná služba musí zpětně zaplatit VZP používání fixačních límců u zraněných



Více než 50 tisíc korun požaduje po pražské záchranné službě zpětně zaplatit Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) za použití fixačních límců u zraněných pacientů při výjezdech posádek bez lékaře. Informaci Mediafaxu ve středu poskytla mluvčí záchranné služby Jiřina Ernestová.

Fixační límce jsou přitom neodmyslitelnou pomůckou, kterou záchranáři při výjezdech k dopravním nehodám, pádům a úderům do hlavy, při nichž dochází ke zhmožděninám, distorzím, ale i zlomeninám krčních obratlů, používají.

Podle vyjádření záchranářů je nezafixování krční páteře hrubou chybou, která může mít pro pacienta závažné následky. Pro záchranáře může následně znamenat žalobu za nedostatečnou kvalitu poskytnuté péče.

"Podle vyhlášky Ministerstva zdravotnictví ČR č. 134/1998 Sb., která obsahuje seznam proplácených zdravotních výkonů, lze pojišťovně vykazovat a nárokovat úhradu za použití krčního límce pouze u pacienta, kterého ošetří lékař. Pražská záchranka využívá ve svém provozu od roku 1987 velmi efektivní a ekonomicky úsporný tzv. setkávací systém, kdy lékař vyjíždí pouze k nejzávažnějším případům, které představují jen zhruba 17 procent z celkového objemu případů. Zbývající případy řeší samostatně pouze zdravotničtí záchranáři. V praxi to znamená, že pokud je použití límce vykázáno u případu, kde zasahovali pouze záchranáři (v Praze 83 procent), pojišťovna límec neuhradí," uvádí záchranná služba ve zprávě s tím, že dosud pojišťovny "možná s ohledem na pacienta" použití límce proplácely ve všech případech.

Minulý týden záchranáři obdrželi revizní zprávu od VZP, která vykazuje údajné neoprávněné použití 303 kusů krčních límců ve 2. čtvrtletí letošního roku u případů bez lékaře. Platba za jeden límec činí 195 Kč, celková částka tedy představuje 59 085 korun a podle vyjádření VZP bude záchrance odečtená z nejbližšího vyúčtování.

"Myslí si snad úředníci pojišťovny, že ji chceme okrádat a dáváme límce jen tak pro legraci? Nebo nám tím snad chtějí říci, že límce nemáme poskytovat? Je to úsporné opatření? Možná se jen snaží za každou cenu dodržovat chybnou vyhlášku ministerstva zdravotnictví. Máme tak žalovat úředníky ministerstva za jejich chyby, nebo nám ministerstvo límce poskytnuté nemocným zaplatí místo pojišťovny? Nebo máme vystavit faktury za použité límce pacientům a záchranáři mají límce nadále poskytovat zraněným ze svého," dodává zpráva.

Podle vyjádření záchranné služby je současná situace ostudou ministerstva i pojišťoven a je více než absurdní.

"Máme zde na jedné straně zákonem danou povinnost vykazovat jen ty výkony, léčivé přípravky a prostředky zdravotnické techniky, které je zdravotní pojišťovna povinna uhradit, ale na druhé straně zde máme doporučení odborníků a případné hrozící riziko doživotního poškození zdravotního stavu pacienta a trestní zodpovědnost," stěžují si záchranáři.

"Finanční situace záchranných služeb je dlouhodobě víc než složitá a její zklidnění je v nedohlednu. Nepodařilo se dohodnout navýšení čtyři roky stagnující úhrady zdravotních pojišťoven za poskytnutou péči, přestože náklady stále rostou (cena pohonných hmot, práce zdravotníků, léků i techniky atd.). Systém práce pražské záchranky šetří zdravotním pojišťovnám desítky milionů korun ročně, ministerstvo zdravotnictví může být na naše výsledky a ohlas ve světě pyšné. Přesto nás raději práskají přes prsty za to, že lidem dáváme, co potřebují," dodali záchranáři.

Autor: Luboš Kavka



Zdroj: udalosti112.cz

Související článek

Slušnost se už nevyplácí?
Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.