Kolona sanitek vyrazila na pomoc do Karlovarského kraje.

Kolona sanitek vyrazila na pomoc do Karlovarského kraje.

Na pomoc přetíženým nemocnicím v Karlovarském kraji vyrazila v pátek ráno kolona sanitek z Prahy. Mimo jiné velkokapacitní vůz Fénix, který je schopný přepravit 12 lidí najednou.

„Koordinujeme převoz celkem 25 pacientů s lehčím průběhem C19 z Chebu a Sokolova. Na transportu se podílí kromě Fenixu a koordinačního vozidla také soukromí poskytovatelé Asociace Samaritánů ČR, Meditrans a Nonstopmedic,“ uvedla mluvčí záchranářů Jana Poštová.

Kolona čítá až 15 sanitek, které dostaly doprovod policie. Zmíněný velkokapacitní vůz jede pro pacienty do Chebu. Další nemocnice si rozdělí posádky jednotlivých sanitek.

„Velkokapacitní vůz naloží deset pacientů, odjedou do Prahy a pak se vrátí a naloží dalších pět pacientů v chebské nemocnici, a ještě pět pacientů v sokolovské nemocnici,“ uvedl Vladislav Podracký, mluvčí Karlovarské krajské nemocnice, pod kterou spadají nemocnice v Karlových Varech a v Chebu.

Sokolovskou nemocnici provozuje soukromá společnost Penta Hospitals CZ. „Je to reakce na to, že ve středu večer přivezli do chebské nemocnice nárazově dvacet lidí a do Sokolova rovněž, které již nemáme kam umístit. Jedná se o pacienty se středně těžkým průběhem onemocnění covid-19. Nejsou to těžké případy,“ pokračoval mluvčí.

Fénix je deset metrů dlouhá verze vozu Atego, která slouží jako evakuační vozidlo a pro zásahy u požárů. Záchranáři v něm dokáží poskytovat kyslíkovou terapii většímu počtu osob a transportovat až 12 pacientů na nosítkách. Dostali ho loni v únoru.

Již ve čtvrtek začal s převozem pomáhat vrtulník policie, jak o tom rozhodl krizový štáb. Přidal se tak ke dvěma stávajících armádním vrtulníkům. Jeho první cesta vedla do Brna a Prahy.

Vrtulník má pomoci převážně přetíženému Karlovarskému kraji. „V situaci, kdy je intenzivní péče o COVID pacienty v našem kraji na hraně svých kapacit, se nám hodí každá pomoc. Proto jsme kvitovali s povděkem informaci o vyčlenění další letecké posádky, tentokrát Policie ČR, pro mezikrajské transporty pacientů," řekl ve středu karlovarský hejtman Petr Kulhánek (za STAN).

Zdroj+foto+video: novinky.cz