KOMPLEXNÍ KURZ PREVENCE NÁSILÍ A SEBEOCHRANY pro zdravotnické pracovníky

KOMPLEXNÍ KURZ PREVENCE NÁSILÍ A SEBEOCHRANY pro zdravotnické pracovníky

Anotace kurzu

Kurz je komplexně zaměřen na prevenci násilného chování při kontaktu s agitovaným, agresivním a násilným pacientem bez ohledu na druh oddělení či poskytovaných služeb. Cílem kurzu není vyškolit bojovníky, nýbrž sdílet a předávat zkušenosti s ohledem na vlastní bezpečí a neúrazového a bezpečného zvládnutí násilného pacienta. Největší snaha bude věnována prevenci a komunikaci, úniku z rizikové situace, budou předávány jednoduché techniky k sebeochraně. Cílem je preference vlastního bezpečí s ohledem na řešení situace i pro pacienta – maximálně bezpečně, s ohledem na současnou právní legislativu.

Kurz vychází z 13 letého monitorování situace násilí v podmínkách českého zdravotnictví (výzkumy, účast na velkých projektech, rozhovory s napadenými jedinci, ale i útočníky). Z hlediska fyzické sebeochrany nabízíme techniky, které s úspěchem využívají kolegové v Evropě, zejména z psychiatrických oddělení. Hlavní důraz je kladen na prevenci násilného chování. Fyzická sebeochrana je brána z našeho pohledu až jako poslední možnost nezvládnuté situace – techniky jsou jednoduché, nenáročné a pro pacienta nebolestivé. Budou rovněž trénovány bezpečné techniky omezení pacienta (úchopem, omezovacími prostředky). Lektoři pracují ve zdravotnictví.

Hlavní lektoři kurzu:

• Mgr. Jaroslav Pekara, Ph.D.

(Vysoká škola zdravotnická, o. p. s., Pracovní skupina pro Bezpečnost personálu, European Violence in Psychiatry Research Group)

• npor. Roman Noskovič (Speciální pořádková jednotka Policie ČR, jednotka Praha)

Kurz je určen pro všechny všeobecné sestry, lékaře, zdravotnické záchranáře, sanitáře, ošetřovatele, studenty. Nezáleží na typu oddělení, ze kterého pocházíte. Kurz je zaměřen všeobecně i individuálně pro všechny, kteří pečují o pacienty a mohou se dostat do kontaktu s násilným pacientem.

Datum konání:

19. – 21. 10. 2018 (začátek kurzu 19. 10. v 14:00, konec kurzu 21. 10. v 13:00)

Harrachov, penzion Union

Cena kurzu:

3 500 Kč (cena zahrnuje ubytování, plnou penzi, lektory, figuranty, půjčení ochranných pomůcek, vstup do tělocvičny)

Kapacita kurzu: max. 20 účastníků

Přihlášky zasílejte nejpozději do 30. 9. 2018.

Předpokládaný program kurzu (změna vyhrazena dle přání účastníků):

Pátek 19. 10. 2018

14:00 – 15:00 úvod do kurzu

16:00 – 19:00 trénink v tělocvičně, neverbální komunikace, modelové situace

20:00 večeře, individuální konzultace

Sobota 20. 10. 2018

8:00 – 9:00 kruhový trénink venku, opakování technik

9:00 – 10:00 snídaně

10:30 – 12:30 prevence násilí, komunikace, modelové situace

13:00 – 14:00 oběd

14:00 – 16:00 prevence násilí, komunikace, modelové situace

17:00 – 19:00 trénink v tělocvičně

20:00 večeře, individuální konzultace

Neděle 21. 10. 2018

8:00 – 9:00 kruhový trénink venku, opakování technik

9:00 – 10:00 snídaně

10:30 – 12:30 prevence násilí, komunikace, modelové situace

13:00 – 14:00 oběd

Pro závazné objednávky a více informací prosím kontaktujte hlavního lektora kurzu
Mgr. Jaroslava Pekaru, Ph.D. (pekara@vszdrav.cz).

Ježek