Končí sedmý ředitel ZZS, v některých krajích změnu stihli už i dvakrát.

02.04.2010

Končí sedmý ředitel ZZS, v některých krajích změnu stihli už i dvakrát.

Zemětřesení na záchrance. Opouští ji další ředitel

Ředitel Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje Ivo Rada odchází ze své funkce k poslednímu dubnu. Společně s ním končí ekonomka i náměstek Luděk Hejkal. Důvodem je napjatá situace uvnitř záchranky. Podle odborářů podá výpověď ještě další personál.

Krajská záchranka prožívá personální zemětřesení. Její vedení totiž během uplynulých dnů vzalo za své.

Ředitel Ivo Rada odchází k poslednímu dubnu, na odchodu je rovněž ekonomka, funkci s ředitelem ukončí i náměstek Luděk Hejkal, který zůstane jako řadový lékař. Podle odborářů mají nakročeno pryč kvůli napjaté situaci i další lékaři.

Podle hlasů ze záchranky, kde se v uplynulých letech střídali ředitelé jako na běžícím pásu, byl Rada spíše lepším ředitelem, kterého kraj vlastně k odchodu dotlačil. Kraj to odmítá, i když data hovoří proti tomu.

„S takovým rozpočtem by nechtěl záchranku vést žádný ředitel,“ uvedla jedna z lékařek, která nechtěla být jménována. Ta si myslí, že k odchodu ředitele přispěly i útoky šéfa odborů Jaroslava Soutnera, který kraj hecoval různými stížnostmi.

Soutner je například iniciátorem jednadvaceti žalob zaměstnanců, kterým záchranka čelí. Podle zaměstnanců vedení v letech 2006 až 2008 neoprávněně snížilo nebo odebralo osobní příplatky. Podle dřívějších Radových vyjádření však bylo vše v pořádku a ke snížení vedla nepříznivá ekonomická situace.

Soutner tvrdí, že je téměř jistotou, že zaměstnanci soud vyhrají a že kraj tím pádem bude muset zaplatit na příplatcích a soudních poplatcích tři miliony, protože záchranka peníze nemá. Rada toto tvrzení již dříve odmítl. Včera vzkázal, že Soutnerovy lži mu za komentář nestojí.

A proč není žalob víc, když o odměny přišly i další stovky zaměstnanců? „Většina lidí pochopila, že se musí šetřit, protože po předchozím řediteli byla záchranka de fakto vytunelovaná,“ uvedla lékařka obeznámená se situací.

Náměstek Hejkal řekl, že odchod ředitele může s rozpočtem souviset. „Letošní rozpočet je zoufalý, chybí v něm 50 milionů korun, několikrát jsme urgovali jeho zvýšení,“ uvedl Hejkal, který podle svých slov neskládá funkci kvůli odchodu Rady. „Chtěl jsem funkci složit už dříve, ale právě kvůli řediteli jsem zůstal,“ uvedl Hejkal.

Mluvčí kraje Petra Jarošová vzkázala, že výběrové řízení na nového ředitele se právě vypisuje. Přednost bude mít lékařský odborník. Dále bude vypsáno výběrové řízení i na další uvolněné pozice. „Informace o odchodech lékařů nemáme. Bezprostřední důvod k odchodu nemají. Předpokládáme, že spíše vyčkají na ustavení nového vedení,“ dodala.

Jitka Šrámková, MF DNES

Zdroj: zdn.cz